SMA Hastalığı Nedir? MA Hastalığı Belirtileri Nelerdir? SMA Neden Ortaya Çıkar?

SMA (Gevşek Bebek Sendromu) hastalığı dünya genelinde yaygınlaşmakta olan en tehlikeli hastalıklardan bir tanesidir. SMA nedir, semptomları nelerdir, nasıl teşhis edilir sorularının yanıtını içeriğimizde derledik.

SMA Hastalığı Nedir? MA Hastalığı Belirtileri Nelerdir?  SMA Neden Ortaya Çıkar?

Bebek ölümlerine yol açan ve kalıtsal yollarla görülen SMA hastalığı, Avrupa ülkelerinde ve ABD’de sıklıkla görülmektedir. Türkiye’de de yaygınlaşma eğiliminde olduğu öğrenilen bu hastalık, DNA testi sonucunda teşhis edilebiliyor. Yurtdışında yapılan araştırmalarda 6 bin doğumun birine SMA tanısı koyulduğu ortaya çıktı.

SMA Neden Ortaya Çıkar?

Sinir hücreleri sebebiyle meydana gelen bu hastalık, kas ve motorların kaybolmasına sebebiyet verir. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin bacakları kollarına göre orantısız seviyede zayıftır. Ancak bacak kaslarının güçsüzlüğü, hastalığın hangi yaşta görüldüğüyle de doğrudan ilgilidir.

Hastalığın vücutta hangi seviyede olduğu ve kişinin yaşam kalitesi süreci doğrudan etkileyecektir. Yakın akrabalarla yapılan evliliklerin sonucunda meydana gelmesi kuvvetle muhtemel bir hastalıktır. SMA hastalığı görülen çocukların çok büyük bir kısmı yatağa bağımlı hale gelmektedir.

SMA Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Motorları doğrudan etkileyen SMA hastalığı hareket etme ve zayıf kas grupları şeklinde belirtiler gösterir. Hastalar; otururken, ayakta dururken zorlanır ve kasların genelinde güçsüzlük söz konusudur. Solunum kasları zayıflayacağı için ağlama ve öksürme çok zayıf olacaktır. Akciğerler ve boğazda salgılar birikir ve başlangıç evrelerinde bebek veya çocukta solunum zorlaşmaya başlar.

SMA hastalığının en ağır seviyesinde ise, dil seğirmeye başlar ve yutma zorlukları baş gösterir. Göğüs ve karın kısmı çan şeklini alır ve bunun sebebi ise solunum için karın kaslarının zorlanmasıdır.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 17:23

YORUM EKLE