Soğuk Alerjisi Nedir? Soğuk Alerjisi Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Sert geçen kış günlerinde soğuk alerjisine maruz kalan vatandaşlarımız için hastalığın tanımı,kimleri etkilediği ve tedavi yöntemlerini açıklıyoruz.

Soğuk Alerjisi Nedir? Soğuk Alerjisi Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kış mevsiminin etkisini arttırması ve soğuk havayla beraber soğuk alerjisi de artış gösterdi. Savunma mekanizması düşük olan insanların her kış karşı karşıya kaldığı durumlardan biri olan soğuk alerjisi hasta hayatını olumsuz etkiliyor.

Soğuk Alerjisi Nedir?

Kış aylarında soğuk havaya maruz kalındıkça cilt ve yüzde kızarıklık şeklinde tepki veren hassas ciltte sıkıntılara yol açan bir alerji çeşididir. Soğuk alerjisi genellikle kış aylarında görülse de soğuğa maruz kalınması halinde de etkisini gösterir.

Soğuk Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Soğuğa temas halinde gün yüzüne çıkan alerji ilk olarak ciltte ısınma, kaşıntı ve kızarıkla kendini gösterir. Sonrasında derinin pul gibi soyulması ve yanma hissi vererek kendini gösterir. Bu küçük belirtilerin yanı sıra göz sulanması, nefeste zorlanma, hatta bayılma gibi reaksiyonlarda gösterir.

Soğuk Alerjisinin Etkilediği Kişiler Kimlerdir?

Soğuk alerjisi cildi çok hassas kişiler, kuru ve çatlayan ellere sahip olan kişilerde, orta yaşı geçen kişilerde ve bağışıklık sistemi düşük insanlarda görülmektedir.

Soğuk Alerjisinin Tedavisi Nelerdir?

Soğuk alerjisi tamamen tedavisi olmasa da kendimizi koruyarak, soğuğa az çıkarak, soğuk içeceklerden uzak durarak dikkat etmeliyiz. Soyulma  ve kaşıntılar içinse krem kullanarak hastalığın etkilerini azaltabiliriz.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 18:44

YORUM EKLE