Su Çiçeği Hastalığının Belirtisi ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Suçiçeği hastalığı hakkında ve hastalığın tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdiğimiz yazımız aşağıda yer alıyor.

Su Çiçeği Hastalığının Belirtisi ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Suçiçeği Hastalığı Semptomları

Suçiçeği hastalığının oluşma sebebi virüslerdir. Virüslerin gurk yani kuluçka süresi yaklaşık olarak 15 gündür. Genellikle çocuklarda rastlanan suçiçeği hastalığına nadir de olsa erişkin insanlarda da rastlanabiliyor.Bu hastalık hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgilerden biri ise suçiçeği hastalığında antibiyotik kullanılmadığı.

Suçiçeği hastalığı yaygınlıkla çocuklarda görülür. Fakat nadir de olsa erişkin bireylerde rastlandığı da olmaktadır. Varicella-Zoster ismindeki virüsün vücuda alınması sonucu döküntü yapan suçiçeği hastalığı antibiyotik ile tedavi edilmez.

Suçiçeği Hastalığı Hakkında

Suçiçeği hastalığını kişiye yaşatan Varicella-Zoster virüsünün yaklaşık gurk süresi 15 gün kadardır. Hastalık adını bu özelliğinden almış olduğu sanılır ki vücutta sulu bir şekilde döküntü olduğu gözlemlenmektedir. Hastalığın ilk evresinde vücudun çeşitli noktalarında lekeler görülmeye başlanmakta ve zamanla bu lekeler sulu döküntülere dönüşmektedirler. Suçiçeği hastalığına yakalanan insanların vücudundaki bu sulu formdaki döküntülerin asla sıkılmaması gerekmektedir. Bu sulu formdaki döküntülerin sıkılması durumunda döküntünün olduğu bölümdeki izler kalıcı hale dönüşebilmektedir. Bunun yanında sulu formdaki döküntülerin enfekte olması durumuna karşı da gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Suçiçeği Hastalığının Bulguları

Varicella-Zoster ismindeki virüs sebebiyle cereyan eden hastalık çocuklarda daha çok rastlanan bir hastalık olsa da nadiren erişkinlerde de rastlanabilmektedir. Fakat çocuklarda görülenden farklı olarak erişkinlerde görülen hastalık, Zona hastalığı formunda olabilmektedir. Suçiçeği hastalığının belirtileri karın ağrısı, öksürük, yüksek dereceli ateş, halsizlik, baş ağrısı ve tabi ki beden üzerinde görülen pembe lekeler ile içi su dolu sivilceye benzer kabarcıklar olarak sıralanabilir.

Lekeler bedenin belli herhangi bir yerinde değil her yerinde görülmektedir. Bu lekeler zamanla içi su dolan kabarcıklar haline gelir. Bu kabarcıkların kesinlikle sıkılmaması gereklidir aksi takdirde vücutta kalıcı izler bırakabilir. Suçiçeği hastalığına yakalanan bireyde yüksek dereceli ateş görülebilir hastalığın 2. Aşamasında içi su dolan kabarcıklar yavaş yavaş kurumaya başlar. Kuruyan içi su dolu kabarcıklar kabuklar haline dönüşür ve hiçbir ilaç kullanılmadığı taktirde yaklaşık olarak 10 gün içerisinde hastalığın etkisi geçmektedir. Fakat bu süre içinde bedende yeni kabarcıklar da oluşabilir.

Suçiçeği Virüsünün Özellikleri

Suçiçeği hastalığına yakalanılmasını sağlayan Varicella-Zoster isimli virüs havada 2 saat boyunca canlı kalabildiğinden oldukça yayılabilir potansiyelde olan bir virüstür. Bu hastalık aynı zamanda solunum yoluyla da bulaşabilir ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülme ihtimali bir hayli fazladır. Virüsü kapan bünyede yaklaşık olarak 15 gün içerisinde ilgili semptomlar görülmeye başlanmaktadır. Bu virüsten korunmanın birinci yolu hastalığı taşıyan kişilerle temas etmekten hatta aynı ortamda bulunmaktan kaçınmakır.

Suçiçeği Hastalığının Tedavisi

Suçiçeği hastalığında yukarda sıraladığımız bulgulardan 2 tanesinin dikkatinizi çekmesinin hemen ardından doktora gitmeniz tavsiye ediliyor. Suçiçeği hastalığını kapan kişilerde kimi zaman bu belirtilerin çok daha ağır şekilde görüldüğü olabilmektedir. Bu belirtilerin kişiden kişiye değişebilmesinin sebebi herkesin bağışıklık sisteminin gücünün birbirinden farklı olmasıdır ve bu hastalık bağışıklık sistemi zayıf bireylerde daha ağır şekilde belirtilerini gösterebilmektedir.

Suçiçeği hastalığına yakalanan bireylere yapılan tedavi yöntemleri arasında birincil olarak kişinin halsiz hissetmesinden dolayı gerekli şartların sağlandığı bir ortamda bol bol istirahat etmesi gerekmektedir. Virüsü kapan bireyde öksürük görülmesi durumunda öksürük kesici ilaçlar kullanılabilir, ateşin derecesinin yükselmesi durumunda ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir ve bireyin bağışıklık sistemi zayıfladığı için çeşitli vitaminler ile takviye edilebilir. Birde tabi bedende oluşan kabarcıkların enfekte olmaması için losyonel tedaviler yapılabilir.

Suçiçeği hastalığında direkt olarak virüsle alakalı bir ilaç tedavisi yapılmamaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin vücutlarındaki kabarcıkların artmaması ve kaşıntının daha da çoğalarak bireyi rahatsız etmemesi için hastaların gereğinden fazla sıcaklıktaki ortamlarda bulunmaması gerekmektedir. Bu sebepten hastalığın sıcak aylarda yani yaz ve ilkbahar aylarında daha hızlı yayıldığı görülmektedir. Altının çizilmesi gereken en önemli konulardan biri ise suçiçeği hastalığına yakalanan bireylerin kesinlikle ve kesinlikle aspirin kullanmaması gerektiğidir. Bu virüse sahip kişilerin bünyelerine aspirin sokulması durumunda bireylerin komaya girmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Suçiçeği virüsünden korunmanın en iyi yolu suçiçeği aşısı olmaktır.

Suçiçeği hastalığına yakalanan hastaların kabarcıkların çevresinde kaşıntı yaşaması gayet doğal bir durumdur. Fakat bu kabarcıkların kaşınması doğru bir davranış değildir. Buna yardımcı olması için losyonel tedavilere başvurabilirsiniz. Hastalık süresince bol bol sıvı içilmesi en önemli gereklilikler arasındadır ve hastalığın ağız içinde de görülmesi durumunda çorba çeşitleri içilerek yaraların iyileşmesine yardımcı olunmalıdır.

Son olarak siz değerli okurlarımıza hatırlatmak istediğimiz önemli hususlardan biri olarak, doktorlar tarafından yapılan bilgilendirmeler ışığında virüs kaynaklı hastalıklarda tedavi yöntemi olarak antibiyotik kullanılmamaktadır. Uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini yukarıda sizlerle paylaştık.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 22:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler