Sucuk alırken hileli ürünlere dikkat! Hileli ürün nasıl belli olur?

Sucuk üretim şirketlerinin son zamanlarda yaşadığı denetimlerden dolayı hileli veya hilesiz ürün hangileri diye vatandaşlar merak içerisinde. Sucuk alırken ucuz markaların tercik edilmemesi gerektiğini söyleyen yetkililer sucuk alırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Sucuk alırken hileli ürünlere dikkat! Hileli ürün nasıl belli olur?

Türkiye'nin en önemli sucuk üretim merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar'daki bir firmada çalışan gıda mühendisi Fatma Özyıldız, sucuk alırken güvenilir markaların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayarak cucuklar içerisinde analiz yapıldığı ve bu analiz sonucunda içerisinde farklı et (at eti, eşek eti,domuz eti) kullanılıp kullanıladığının belli olduğunu söyledi.

Vatandaşaların sucuk alırken dikkat etmeleri gereken en önemli hsusun ucuz sucuk almamaları olduğunu söyleyen Özyıldız, ucuz sucukta hile olabileceğini ve bunun tüketiminin çok sakıncalı olduğunu belirtti.

Afyonkarahisar'da sucuk üretimine oldukça fazla önem verildiğine dikkat çeken gıda mühendisi Özyıldız, üretim şirketinde 3 yıldır üretim müdürlüğü yaptığını ve sucuk için öncelikle yüzde 100 dana eti olması gerektiğini söyledi.

Dana etinin karkas olarak alındığını ve kemiklerinden ayrılmasının ardından sucuk üretimi için birçok aşamadan ve analizden geçtiğine dikkat çeken Özyıldız, üretim aşamasını şöyle anlattı.

"Karkasından ayrılan et sinir ayıklama makinesinden geçirilir. Etin içinde sinir başta olmak üzere ne varsa onlar ayrı bir işlemden geçirilir. Sucuk hamuru için gerekli olan dana eti, yağ, sarımsak ve baharatlarıyla beraber karıştırılır. Belirli bir süre ve sucuğu sucuk yapan o tadın elde edilmesi için dinlenmeye alınır. Dinlendirilmiş olan sucuk hamuru dolum aşamasına getirilir. Dolum aşamasında doğal kılıf kullanılıyorsa kılıfların hijyeni önemlidir. Bu nedenle potasyum sorbat ve asitli suya daldırılıp çıkartılır. Daha sonra dolum işlemi gerçekleşir. Dolum işleminden sonra genelde fermente bir ürün ise fermantasyon aşamasında bir işlemimiz var. Dolan sucuk hamurlarını fermantasyona tabi tutuyoruz. Yaklaşık 16 ile 18 saatlik süreyle 28 ile 30 derecelik sıcaklıklarda yüzde 90 bağ ile sucukların olgunlaştırılmasını sağlıyoruz. Bu aşama bizim için çok önemlidir. Sucukların orada tat ve aroma gelişimi söz konusudur. Birçok bakterilerin ve yabancı maddelerin bir miktar da olsa elemine edildiği bir aşamadır. Fermantasyonun ardından ürünler ışıl işleme tabi tutulur. Işıl işlemin ardından paketlemeye hazır hale getirilir."

30 yıldır aynı şirkette et ve et ürünleri bölümünde çalıştığını söyleyen Kadir Yıldırım ise  kaliteli sucuğu fiyatından anlaşıldığına dikkat çekerek, "Sucuğun kilosu ortalama 65 ile 70 TL arasındadır. Sucuğun kalitesini fiyatının yanı sıra renginden anlayabiliriz. Rengine bakıldığında et oranını hemen belli eder. Genelde müşterilerimiz de sucuğun nasıl yapıldığını soruyor. Biz de gerekli açıklamaları ve hangi işlemlerden geçtiğini anlatıyoruz. Sucukta hileyi genelde pişirirken anlarsınız. Sucuğu tavaya attığınız zaman yağ oranı yüksekse sucuk tavada buruşur. Ama kaliteli sucukta buruşma olmaz ve tavada olduğu gibi kalır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2019, 01:37

YORUM EKLE

Popüler Haberler