Sürekli devam eden baş ağrısı yüksek tansiyon belirtisi olabilir

Baş ağrıları sürekli devam eden bir hal aldıysa vücut tehlike sinyali veriyor olabilir. Uzmanlar yüksek tansiyon belirtisi olabileceğini söylerken ihmal etmenin de böbrekten beyine kadar bir çok organı olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Sürekli devam eden baş ağrısı yüksek tansiyon belirtisi olabilir

Günlük yaşamda stres ve yoğun iş temposunda sıkça karşılaştığımız baş ağrıları aslına bakılırsa pekte hafife alınmaması gereken bir durum. Özellikle bu baş ağrıları sürekli hale geldiyse ve bölgesel değişikle ağrılar devam ediyorsa yüksek tansiyon belirtisi olabilir. sonuç olarak yüksek yansiyon da vücutta ki tüm organları etkileyebilen bir hastalık.

Konuyla ilgili Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Enstitüsü Öğr. Görevlisi Uzm. Dr. Selen Gür Özmen, baş ağrısı hakkında bilinmesi gerekenlerianlatarak önemli bilgiler paylaştı.

İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına yol açabildiğini belirten Özmen, süregelen baş ağrılarının yüksek tansiyon belirtisi olabileceğini ve bunun da böbrekten beyine kadar bir çok organı olumsuz yönde etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Sürekli ağrı kesici kullanmanın da yanlış bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Dr. Selen Gür Özmen; “İnsanlar farkında olmadan haftada 3’den fazla ağrı kesici alırsa başka bir baş ağrısına davetiye çıkarmış olurlar. Bunun adı da aşırı ilaç kullanımından kaynaklanan baş ağrısı. Bu daha ağır bir baş ağrısı. Kişi ağrı kesici alıyor, ağrı geçmiyor ve yine ağrı kesici alıyor. Bu bir döngüye dönüşüyor. Bu migren ağrısı olur, gerilim tipi baş ağrısı olur veya bir başkası olur. Bu tarz insanlar, farkında olmadan buna neden olabilmektedir," diye konuştu.

Baş ağrısı yaşayan kişilerin mutlaka bir Nöroloji uzmanına görünmeleri gerektiğini ve baş ağrılarının doktor kontrolünde kategorize edilmesi gerektiğini belirten Özmen, “Sebebi bilinmeyen baş ağrısı tehlike sinyali olabilir. Sürekli baş ağrısı çekmeye alışmış bir insan, kendisi farketmeden çeşitli nedenlerel baş ağrısının şekli değişebilmekte. Genelde de enseye yakın yerde ki ağrılar, genelde yüksek tansiyonunun belirtisidir. Yani baştaki ağrıların değişikliğinden kişi hastaneye gitmezse yüksek tansiyonunun etkilerini görebiliriz. Bu gözüne, böbreğine, beynine zarar verebilir. Hatta beyin kanamasına kadar gidebilmektedir bu süreç." diyerek baş ağrısı olan kişilerin mutlaka ara sıra bir haftalık periyodlarda tansiyonunu ölçtürmeleri gerektiğini söyledi.

Çay ve kahveyi ise günde 3 bardaktan fazla tüketmemek gerektiğini aşırı alımların ise kalp çarpıntısı yaparak kişiyi endişeye sürükleyebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Özmen, "Günde 3-4 bardak kahve tüketen birinin bir anda kahveyi bırakması da baş ağrısına neden olabilir. Bir anda bırakmak da sıkıntılı bu noktada. Dozunu yavaş yavaş azaltmak yeterli olacaktır. Kişi de eğer kalp hastalığı yoksa tamamen kahveyi kesmeye gerek yok. Bunun yanı sıra belirli miktardaki kafeinin baş ağrısını kesici etkisi var. kafein alımının dengeli olması gerekiyor, çok fazla almamaya dikkat etmek lazım. Kafein içeren ilaçların da aşırı kullanımı farklı tipte bir baş ağrısına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 14:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler