13 Mart 2019 Çarşamba 23:22
Tarçın Yağı Nasıl Yapılır? Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

Tarçın yağı, Laurus cinnamomum isimli bitki türünden elde edilir ve Lauraceae botanik ailesine aittir. Güney Asya’ya özgü olan tarçın yağı, Asya’da pek çok ülkede yetiştirilir ve tarçın esansiyel yağı veya tarçın baharatı şeklinde ülkelere gönderilir. Şu anda dünyada 100’den fazla çeşitte tarçın yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu türlerden iki tanesi en çok bilinendir: Seylan tarçın ve Çin tarçını. Tarçın yağı oldukça konstantre bir yağ olduğu için çok faydalıdır ve antioksidan kaynağıdır.

Eski çağlardan günümüze kadar tarçın bitkisi refahla ilişkilendirildi. Tarçın eski çağlarda da kullanılan bir bitkidir.

Tarçın Yağı ne işe yarar?

Tarçın yağı, tıbbi alanlarda çok faydalı olduğu için pek çok hastalığın giderilmesinde kullanılır. Hemen her markette bulunabilecek olan tarçın baharatı, kurutulmuş baharatta olmayan özeli bileşenler içermektedir.

Yapılan araştırmalara göre tarçının insan vücuduna pek çok faydası vardır. Tarçın antioksidan, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, anti-diyabetik ve anti kanser özelliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra Alzheimer ve Parkinson hastalığı tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Kabuğundan elde edilen tarçın esansiyel yağının ana maddeleri cinnamaldehit, öjenöl ve linaloold’dur. Bu üç bileşen yağın yaklaşık %82’sini oluşturur. Tarçın esansiyel yağının ana maddesi, bitkinin hangi bölümünden yağ elde edildiğine bağlıdır. Sinnamaldehit (ağaç kabuğu), öjenol (yaprak) ve kafur (kök) kısımlarından elde edilir.

Piyasalarda iki türde tarçın yağı satılmaktadır: tarçın kabuğu ve tarçın yaprağı yağı. Benzerlikleri olsa da etkileri birbirinden oldukça farklıdır. Tarçın kabuğu, dış kabuktan elde edilir. Tarçın kabuğu yağı genellikle tarçın yaprağı yağından daha pahalı olacak şekilde satılmaktadır.

Tarçın yaprağı yağı, baharatlı bir kokuya ve daha açık bir renge sahiptir. Tarçın yaprağı yağı sarı ve bulanık görülmekle birlikte, çoğu insan tarafından baharat ile ilişkilendirdiği için kahverengi bir renktedir. Her iki yağda oldukça faydalıdır, ancak tarçın kabuğu yağı daha güçlü etkilere sahiptir.

Tarçın kabuğu yağının faydaları arasında kan damarlarını genişletmesi vardır. Tarçın kabuğu kan akışını hızlandırır ve düşük iltihaplanmaları önler.

Tarçın yağının faydaları:

İltihabı azaltır

Kan şekeri dengeler

Kötü kolesterolü azaltır

Enfeksiyonlarla savaşır

Yüksek antioksidan içeriği

Bağışıklık sistemini uyarır

Libido uyarır

Parazitlerle savaşır

Tarçın Yağının En Etkili 10 Faydası

1- Kalp sağlığını güçlendirir:

Tarçın yağı kalp sağlığını iyileştirmede doğal bir ilaçtır. Yapılan araştırmalarda tarçın yağının kalp performansını arttırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca tarçın özünün genel kolesterolü ve LDL kolesterolünü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Tarçın yağı kalp rahatsızlıkları olan kişilerin kullanması gereken bir özdür.

2- Doğal Afrodizyak:

Ayurvera tıbbında, cinsel düzensizlikler için tarçın kullanılması tavsiye edilir. 2013 yılında yapılan araştırmalar neticesinde tarçın yağının iktidarsızlığın doğal ilacı olduğu kanıtlandı.

3- Kan şekerini düzenler:

Hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, tarçının insülin salınımına olumlu etkiler sağladığı gözlemlendi. Bu nedenle tarçın yağı kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.

Tip 2 diyabeti olan 60 kişiye uygulanan bir çalışmada, 40 gün süreyle alınan üç farklı tarçın takviyesi, düşük trigliserit, LDL kolesterol seviyeleri ile sonuçlandı.

Tarçının kan şekeri düzenleyici etkisinden yararlanmak için yemeklerinize yüksek dereceli, saf bir tarçın yağı atabilirsiniz. Çok fazla atmamakta önemlidir. Çünkü kan şekerinin fazla düşük olması iyi bir durum değildir.

4- Cilt, saç ve dudaklar için faydalıdır:

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tarçın kabuğu yağının cilt iltihaplanmasını önlediği ve cildin yeniden şekillenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Döküntü ve akne gibi cilt sorunları için doğal bir formüldür. Tarçın esansiyel yağı bir taşıyıcı yağ ile birlikte karıştırılarak kullanılabilir.

Tarçın yağının, saç sağlığını olumlu yönde etkilediği ve saç büyümesini attırdığı yönünde yapılan bazı araştırmalar vardır. Saç derisine uygulanacak birkaç damla tarçın yağını, badem yağı gibi taşıyıcı bir yağla birleştirebilir ve kullanabilirsiniz.

Dudaklara ılık tarçın yağının uygulanması, bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak dolgunlaşmayı sağlar. En iyi etki için iki damla tarçın yağı ile bir kaşık Hindistancevizi yağını dudaklarınıza uygulayın.

5- Kilo verilmesine yardımcı olur:

Tarçın yağının yakıcı özellikleri sayesinde kilo kaybı sağlanabilir. Kan şekerini dengelemesi için şeker ilave etmeden yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Dengesiz kan şekeri değerleri, kilo almaya, düşük enerjiye ve ağırlık kazanmaya sebep olabilir. Ancak meyvelerde ve bazı ürünlerde tarçın yağının tercih edilmesi, glikozun kana salınım hızını azaltır.

6- Ülsere yardım eder:

Helicobacter pylori ismi verilen bir bakteri türünün ülsere neden olduğu kabul edilmektedir. H. Pylori yok edildiğinde veya azaltıldığında ülser semptonlarına yardımcı olunmuş olur. Yapılan araştırmalara göre ayrıca, tarçın yağı ülsere yardımcı olan ana etkenlerden bir tanesidir. 2000 senesinde yapılan bir çalışmayla öjenolün ülserin ciddiyetini azalttığı ve ülser sayısını da azalttığı kanıtlandı.

7- Parazitler ile savaşır:

Yapılan araştırmalar tarçın yağının zararlı parazitlerin büyümesine engel olucu etkiler gösterdiğini kanıtlamıştır. İran Parazitoloji Dergisi’nde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada, tarçın yağının parazitlerin sebep olduğu bağırsak enfeksiyonunu giderici etkiler gösterdiğine değinilmiştir. Çalışmalar tarçın ekstresinin “G.lamblia’ya karşı umut verici doğal terapötik ajanlar” olduğunu öne sürmüştür. Tarçın yağı parazitlerle savaşmada oldukça etkilidir.

8- Boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olur:

Boğaz ağrısı gibi hastalıklarla savaşmada tarçın esansiyel yağı oldukça etkili bir özdür. Sabahları oluşan boğaz ağrılarını gidermek için limon suyu, bal ve tarçın yağı üçlüsünü karıştırarak içmeyi deneyin.

Bu karışımlar iltihaplarla mücadele etmek, ağrıyı azaltmak ve mükemmel bir boğaz ağrısı ilacı olmasını sağlayarak bağışıklık fonksiyonunu düzenler.

9- Evinizde hoş koku olmasını sağlar:

Tarçın, portakal, limon ve karanfil gibi tedavi edici kokular bir difüzör veya ev yapımı oda spreyi ile birleştirilerek doğal bir koku oluşturulabilir.

Ayrıca bir topraklama, rahatlatıcı his uyandırır ve havayı detoksifiye etmeye yardımcı olur.

10- Mantar enfeksiyonları ile mücadele eder:

Tarçın yağı ayakta oluşan mantarların ve diğer mantar enfeksiyonlarının nedeni olan candida ablicans ile mücadele eder. Doğal bir çözüm için tarçın esansiyel yağının zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile karışım haline getirilerek, mantar oluşumu olan bölgelere uygulamayı denemelisiniz.

Tarçın Yağı Nasıl Elde Edilir?

Aromatik olarak: Tarçın yağı, bir difüzör yardımıyla evinize hoş kokular dağıtabilir. Bunun yanı sıra doğrudan bir şişeden koklayabilir veya cildinize veya giysilerinize uygulayarak kokusunu kullanabilirsiniz.

Tropikal: Tarçın yağını doğrudan cildinize uygulamadan önce hindistancevizi gibi taşıyıcı yağlarla birlikte dengelemelisiniz. Hindistancevizi yağı cilt bağışıklık sistemini düzenlemede oldukça etkilidir ve en iyi etkiyi alabilmek için tarçın yağı ile kombinasyon haline getirilmelidir.

Dahili olarak: FDA tüketim açısından tarçın yağını güvenli kabul etmiştir. Ancak güvenilir bir markadan almakta fayda var. Test edilmiş ve bütün kriterlere uygun bir yağ satın almaya dikkat edin. Tarçın yağını dahili olarak kullanmak için suya bir damla ekleyebilir veya bal veya bir meyve suyu ile karıştırarak bir besin takviyesi olarak elde edebilirsiniz.

Yemeklerinize baharat olarak da tarçın yağı kullanabilirsiniz. Yemeğinize az miktarlarda tarçın yağı ekleyin ve çok sıcak derecelerde kullanmamaya dikkat edin. Çünkü yüksek ısı yağın içerisindeki bileşenlerin yok olmasına neden olabilir. Tarçın yağını baharat olarak bütün yemeklerde kullanabilirsiniz.

Tarçınla iyi karışan uçucu yağlar arasında bergamot, kakule, karanfil, zencefil, hindistancevizi, portakal, nane ve gül gibi bileşenler bulunur.

Tarçın yağı nereden alınmalıdır?

Aktarlarda veya intenet üzerinden satış yapan mağazalarda tarçın yağına kolayca ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tamamıyla saf organik ve terapötik kalitede olduğuna emin olmanız gerekmesidir.

Tarçın yağı kullanarak basit tariflerle formüller elde edebilirsiniz.

Bal ve Tarçın yağı ile yüz yıkama:

Bal ve tarçın enfeksiyon, bakteri, iltihaplaşma, şişme ve kızarıklıklara karşı savaşarak ciltte rahatlama sağlar. Boya, parfüm ve kimyasalların bulunmadığı bu yöntem ile yüzünüzü yıkamayı deneyin.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı saf hindistancevizi yağı,

3 yemek kaşığı organik bal,

1 yemek kaşığı elma sirkesi,

20 damla tarçın esansiyel yağı,

2 kapsül canlı probiyotik,

Talimatlar:

Bütün malzemeleri bir el blenderiyle karıştırın. Şişeye boşaltın ve soğuk bir yerde muhafaza edin.

Tarçın yağının yan etkileri var mıdır?

Tarçın esansiyel yağı genellikle güvenilir olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişilerin esansiyel yağlara reaksiyon göstermesi söz konusu olabilir. Vücudu hassas olan kişiler tropikal olarak tarçın yağı aldıklarında, alerjik reaksiyonlar yaşayabilmesi söz konusudur. Bu etkiler vücutta oluşan kaşıntı veya kızarıklık olarak cilt tahrişi olarak ortaya çıkmaktadır.

Alerjinin sorunlu olup olmadığını öğrenmek için esansiyel yağları küçük miktarlarda ciltte deneyin. Tarçın yağı aldıktan sonra mide bulantısı, mide ağrısı veya ishal gibi sorunlar yaşıyorsanız kullanmayı hemen bırakın.

Bazı insanlarda tarçın yağı kullanırken, özellikle ülser olan kişilerde yanma hissi veya ağrı yaşandığına rastlanmaktadır. Çok hassas kalp atışı ve kardiyovasküler sistemi olan kişilerin, tarçın yağı ile reaksiyona girmesi nefes darlığına sebep olabilir.

Hamileyseniz, emzirme dönemindeyseniz veya ilaç tedavisi kullanıyorsanız, tarçın esansiyel yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Dikkat edilmesi gerekenler:

- Tarçın esansiyel yağının ana bileşenleri cinnamaldehit, eugenol ve linalool’dur.

- Tarçın yağı, eviniz için mükemmel bir baharatlı bir güzel kokuya sahiptir.

- Yemeklerde kullanıldığında, şeker eklenmesine gerek kalmadan tatlılık kazandırmış olur.

- Tropikal olarak kullanıldığı zaman, ayak tınağı mantar gibi enfeksiyonlarla ve sivilce gibi sık rastlanan cilt problemlerine karşı savaşır.

Son Güncelleme: 13.03.2019 23:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.