Türkiye’de corona virüsü ne zaman biter? Bilim Kurulu üyesinden cevap

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ne zaman ortadan kalkacağı merak edilirken Bilim Kurulu üyesi Türkiye’de koronavirüs ne zaman biter sorusunu yanıtladı.

Türkiye’de corona virüsü ne zaman biter? Bilim Kurulu üyesinden cevap

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla savaşırken koronavirüs ne zaman bitecek sorusu hala yanıtlanmış değil. Şimdiye kadar virüsle mücadele eden tüm ülkeler veri analizi yapmaya çalışıyor. Bu analizlere göre virüsün geleceği ile alakalı çeşitli tahminler yürütülüyor. Ülkemizde de virüsün geleceği merak edilirken Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs salgını karşısında alınan önlemlerin üç hafta sonunda etkisini gösterdiğini belirtti. Yamanel, kurallara uyulduğu takdirde 2-3 hafta sonra zirve noktasına gelineceğini ve bu durumdan başarıyla çıkılırsa yüksek ihtimalle virüse karşı olan mücadelenin başarılı olacağına dikkat çekti.

Türkiye’de Koronavirüs Ne Zaman Biter?

Ülkemizin koronavirüse karşı mücadele ettiği bugünlerde Türkiye’de koronavirüs ne zaman biter sorusunun cevabı merak ediliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Kurallara uyulduğunda 2-3 hafta içerisinde kritik eşiğe gelineceğini, kırılmanın sağlanmasıyla, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiği yakalanabilirse ülke olarak mücadeleye karşı başarılı olunacağını dile getirdi. Bununla birlikte 2-3 ay sonra virüsün tamamen kontrol altına alınması söz konusu olabilir ifadelerini kullandı.

Konuşmalarını sürdüren Yamanel, dışarıda önemli bir işi olmayanın muhakkak evde kalmasını tavsiye etti. Eğer bu şekilde davranılırsa kişinin izole olacağını ve virüsten korunacağını ifade etti. Yamanel, ‘’Kronik rahatsızlığı olan kişiler, 65 yaşın üstünde olanlar ve 20 yaşın altı olanlar çok önemli. Hem bu hastalığı daha sağlıklı geçirdiği için hem de gezerek, dışarıda daha çok bulunarak daha fazla yaydığından önem taşımakta bu iki grup. Hala çalışan kişilerin sosyal mesafeye çok dikkat etmeleri gerekiyor, 1,5-2 metrelik mesafeyi korumaları gerekiyor, kalabalık ortamlarda maske takmaları ve el hijyenine muhakkak özen göstermeleri gerekiyor’’ dedi.

İkinci Bir Salgına Dikkat Etmek Gerekiyor

İkinci bir salgın dalgasına karşı önceden önlem alarak dikkat etmek gerektiğini söyleyen Yamanel, ‘’Salgın kontrol altına alındığından sonra normale dönmek bir süre boyunca mümkün olmayacak. Çünkü bazı ülkelerde virüs tam kontrol altına alındı derken vaka sayılarında yeniden artışlar yaşandı. Normal hayata dönebilmek için kontrolü ve tedbiri devam ettirmemiz gerekmektedir’’ dedi.

Türkiye Normale Dönme Konusunda Başarılı Olabilir

Türkiye’de iyileşme oranlarına bakıldığında gayet iyi durumda olduğumuzu dile getiren Yamanel, Sağlık Bakanlığı’nın sürecin en başından beri önemli adımlar attığını belirtti. Hastalığın ağızdan çıkan damlacıkları üzerinden bulaştığını söyleyen Yamanel, sözlerine şu şekilde devam etti:

“15 dakika içerisinde 1 metreden fazla yanaştığınız kişiye virüsü bulaştırabiliyorsunuz. Konuşurken ağzınızı kapatmıyorsanız, öksürdüğünüzde ve hapşırdığınızda karşı tarafa bulaştırabilirsiniz. Bundan dolayı tek kullanımlık mendille, öksürürken ya da hapşırırken ağzımızı kapatmamız gerekmektedir. Eğer tek kullanımlık mendilimiz yoksa o zaman dirsek içini kulllanmalıyız. Çok şiddetli bir hapşırmayla mesela damlacığın 8 metre yayıldığını biliyoruz. Bu yayılmayı önlemek amacıyla mutlaka kurallara uymamız gerekiyor” dedi.

Merak edilen tüm gelişmeler anında karşında! Haberport’u Instagram’da takip etmeye başla, gündemden geri kalma. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Gündemden tüm kritik haberler anında ekranında! Şimdi sen de Facebook Grubumuza Katıl, haberleri kaçırma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 13:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler