Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası nerede ve nasıl çıktı? Türkiyedeki ilk vakanın kaynağı belli oldu!

Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile Türkiye'deki ilk vakanın kaynağının neresi olduğu belli oldu. Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası nerede ve nasıl çıktı, yapılan araştırmada Koronavirüs'ün genom haritası çıkarıldı ve virüsün hangi kaynakla nerelerden geldiği saptandı.

Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası nerede ve nasıl çıktı? Türkiyedeki ilk vakanın kaynağı belli oldu!

Corona virüs salgınının genom haritası ile ilgili bir çalışma yapıldı ve salgının ülkelerde ne zaman ortaya çıktığı belli oldu. Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Covid – 19 bir ay içerisinde iki kez mutasyona geçirdi. Genom haritası incelenen çalışmaya göre, ülkemizdeki ilk Covid – 19 vakası ABD’den, ikinci vaka Avusturalya’dan ve üçüncü vaka ise İngiltere kaynaklı olarak geldi.

Araştırma sonucunda İstanbul’daki yoğunluğun en fazla Avrupa merkezli olduğu belirlendi. Ayrıca diğer iki ildeki vakaların da Suudi Arabistan’da görülen öneklerle aynı olduğu saptandı. Virüsün Türkiye’ye yayılmasının Ankara üzerinden gerçekleştiği tahmin ediliyor. Beş farklı ildeki izolatlar Ankara’daki virüs ile büyük oranda benzerlik gösteriyor.

Genom Haritası Araştırması Nasıl Yapılıyor?

Türkiye’de ve dünyada Koronavirüs’ün bulaşma ve mutasyon geçirmesi ile ilgili araştırmalar yapılıyor. Bu çalışmalar Koronavirüs’ün değişen bölgeleri ve virüsün nereye gittiği ile ilgili bilgiler veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Erciyes Üniversitesi Koronavirüs’ün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilerek gen haritasının ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Kamu personellerini yakından ilgilendiren tüm haberlerden dünya basınında olup bitenlere kadar tüm haberler burada ve anında telefonunda! Mobil uygulamamızı şimdi indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Ekonominin gidişatı nasıl? Siyasiler ne söyledi? Türkiye’de neler oluyor? Merak ettiğin tüm haberler ve daha fazlası için Haberport Facebook grubuna sen de katıl!>>>Haberport’un Facebook Grubunda Sen de Yerini Al!

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 21:37

YORUM EKLE