Ülkemizdeki Kanser Oranının Artmasındaki O Etken Açıklandı

Ülkemizde kanser oranının her geçen yıl daha da artış göstermesinin temel bir sebebe dayandığını ve bu sebebin de yaşlanmakta olan nüfus olduğunu belirten uzman doktorlarımız, konu hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Ülkemizdeki Kanser Oranının Artmasındaki O Etken Açıklandı

Kanser hastalığına yönelik ülkemizde onlarca plan ve proje yürütülmekte olmasına rağmen kanser hastalığında her yıl durmaksızın bir artış olduğu gözlemlenmesi üzerine uzman doktorlarımız konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kanser hastalığı ilerleyen yaş gruplarında görülme ihtimali daha da yüksek olan bir ölümcül hastalık olarak belirtiliyor. Bilim adamları tarafından yapılan açıklamalarda da ilerleyen yaş gruplarında bu hastalığın meydana gelme ihtimalinin yükske olduğu kanıtlanmış bir gerçek olarak yer alıyor. Bununla birlikte ülkemizde, Avrupa ülkelerine göre kanser oranının çok daha düşük olduğunu ancak bu hastalığın her yıl daha da büyük artış gösterdiği ve ülkemiz nüfusunda da açık bir şekilde bu artışın gözlemlenebileceği belirtilmekte. Erken tanının koyulabilmesi ve vatandaşlarımızı henüz kanser hastalığının ilk aşamasındayken tedavi edebilmek adına onlarca proje yürürlüğe girmiş durumda. Henüz geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'da erken tanı TIR'ı vatandaşlarımızın meme kanseri olup olmadığının erken teşhisini koyabilmek için ilçe ilçe dolaşmıştı. Bütün ilçelerimizde tamamen erken tanı TIR'ının hizmet vereceği ve vatandaşlarımızı bu hastalığa karşı koruyabilmek için büyük bir çaba sarf edileceği belirtiliyor.

Akciğer Kanserine Karşı Önlemler Alınmalı
En kötü huylu kanser hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan kanser türünün akciğer kanseri olduğuna dikkat çeken uzman doktorlarımız, bu konuda vatandaşlarımızın çok daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Yakalanan kişiyi fiziksel açıdan da psikolojik açıdan da çok ciddi anlamda yıpratan ve ilerleyen süreçlerde de kişiyi adeta yaşarken öldüren akciğer kanseri hastalığı için gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor. Özellikle de akciğer kanserine sebebiyet verebilecek bir numaralı zararlı alışkanlığın sigara olduğuna dikkat çekilmekte. Sigaranın sağlığa olan zararlarının geri dönüşü olmadığını ve bundan dolayı da kişilerin en yakın zamanda sigarayı bırakmasının büyük bir öneme sahip olduğunun üzerinde duruldu.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 23:06

YORUM EKLE