Uzmanlarımız Artan Diyabet Hastalığına Dikkat Çekti

İnsan sağlığını tehdit eden en ciddi hastalıklar arasında yer alan ve pek çok ölümcül hastalığın meydana gelmesine sebep olan diyabet hastalığı hakkında sağlıkçılarımız önemli açıklamalarda bulundu;

Uzmanlarımız Artan Diyabet Hastalığına Dikkat Çekti
Ülkemizde her geçen gün daha da yaygınlık gösteren ve kişinin pek çok ölümcül hastalıkla karşı karşıya gelmesine sebebiyet veren diyabet hastalığına dikkat çekildi. Halk arasında şeker hastalığı olarak tabir edilen bu hastalık herkesin başına gelebileceği hastalıklardan. Meydana geldiği zamanda da kişinin kendisini hastalığa göre şekillendirmesine sebep olan bu durum, erken ölümlere de sebep olabilir. Bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rümeysa Kazancıoğlu, öncelikle diyabet hastalığının böbrek hastalıklarının da önünü açtığına değindi.

Şeker hastalarının 20 yıl önceden çok erken yaşta kaybedilebildiğini ancak şuanda geliştirilen tedavi yöntemleri sayesinde artık diyabet hastalarının çok daha uzun yıllar yaşam sürdüğüne değinildi. Gelişen teknolojiyle birlikte sağlık alanında da büyük yenilikler görülmekte. Yıllar önce en ölümcül hastalıklar arasında yer alan ve hatta umutsuz vaka gözüyle bakılan birtakım hastalıklar, çok daha kolay şekilde atlatılabilmekte. Dünya nüfusunun artmadığına ve bunun yanı sıra artık ülkemizde yaşlanmakta olan bir nüfusun söz konusu olduğuna değinildi.

Ülkemizde Yüzde 10’dan Daha Fazla Artış Söz Konusu

Diyabet hastalığının ülkemizde ciddi bir artış gösterdiği ve dolayısıyla da bu durumun meydana getirdiği böbrek hastalığında da bir artış söz konusu. Böbreklerin istikrarlı bir şekilde görevini ve işlevinin dengesini tam anlamıyla bozan hastalıklar arasında ilk sırada şeker hastalığı geliyor.

Böbrek Yetmezliği Sorunu Baş Gösterebilir

Böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize girmek zorunda kalan hastalarımızın yüzde 35 gibi ciddi bir oranının şeker hastalığıyla karşı karşıya kaldığı belirtildi. İnsanların hayatlarını normal bir şekilde devam ettirebilmek için bu tür yetmezlikler söz konusu olduğuna diyalize girmek zorunda kalmaktalar. Bu durum her ne kadar kişinin psikolojisinde olumsuz durumlar meydana getirse de, yaşama devam edebilmek için bu durum mecburi bir hal almakta. Bundan dolayı da bu tür durumlarla mücadele vermek zorunda kalmak istemeyenlerimizin, gerekli hususları göz önünde bulundurması gerektiği de altı çizilen konular arasında önemli bir yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 00:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler