Uzun süren boğaz ağrısına dikkat! Altında ciddi nedenler olabilir

Soğuk havaların başlamasıyla birlikte artan boğaz ağrısı şikayetleri uzun süre devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünmek gerekiyor. Aksi takdirde altında ciddi nedenler gösteren etkenlerde olabiliyor.

Uzun süren boğaz ağrısına dikkat! Altında ciddi nedenler olabilir

Havaların yavaş yavaş soğumasının ardından boğaz ağrısı şikayetlerinde oldukça fazla artış görüldü. Uzun süren ve geçmeyen boğaz ağrısının altında başka etkenler olabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Davut Tepe, boğaz ağrısı çekenlerin mutlaka doktor kontrölünden geçmesi gerektiğini söyledi.

Üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayan bu durumda büyük-küçük demeden herkesin dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Dr. Tepe, "Genellikle soğuk algınlığı veya boğaz iltihabı gibi bir enfeksiyondan kaynaklanan boğaz ağrısı, bazen özofagus iltihabı veya başka bir etken de neden olabilir." diye konuştu.

Yutkunma sırasında ağrı, ateş gibi boğaz ağrısına eşlik eden görülen belirtilerin boğaz ağrısını saptamaya yardımcı olan belirtiler olduğunu vurgulayan Uzman Opr. Dr. Davut Tepe, diğer nedenleri de şöyle sıraladı:

"Soğuk algınlığı, grip, bakteriyel ve diğer viral enfeksiyonlar, alerjiler, kuru hava, duman, kimyasal maddeler ve diğer tahriş edici maddeler, yaralanma, gastroözofageal reflü hastalığı ve tümör gibi faktörler uzun süren boğaz ağrısının nedenleridir."

Basit enfeksiyondan kaynaklanan boğaz ağrıları için evde uygulanacak tedavi şekillerinin olduğunu söyleyen Dr. Tepe, uzun süren boğaz ağrıların neden kaynaklandığını öğrenmek için mutlaka kulak boğaz burun doktoruna görünmek gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 14:21

YORUM EKLE

Popüler Haberler