Vücuttan Kene Nasıl Çıkartılır? Kene Isırdığında Ne Yapılır? Kene Isırdığında Yapılması Gerekenler

Özellikle son yıllarda kene ısırıklarına çok rastlıyoruz. Havaların ısınmasıyla piknik alanları dolmaya başladı. Kene ısırırsa nasıl çıkartırız, ne yapmamız gerekir? tüm bu soruların cevapları haberimizde.

Vücuttan Kene Nasıl Çıkartılır? Kene Isırdığında Ne Yapılır? Kene Isırdığında Yapılması Gerekenler

Bahar ve yaz aylarında piknik yapanları korkutan kırım kongo kanamalı kenenin ısırması. 32 tane kene türü olduğu bilinmektedir. Bu 32 türden yalnızca birinin öldürücü bir ısırık attığı biliniyor. Bu ısırık yüzünden eskiden korkulmayan kene böceği günümüzde korku salmaya başladı. Bir çok insanın ölümüne neden olan bu kene havaların ısınmasıyla tekrar gündeme geldi. Eskiden köylerde yaşayan bir çok insanı kene ısırırdı hatta bu keneyi kendileri önemsemeden derilerinden çıkarabiliyordu. Artık işler değişti. Kırım kongo kanamalı kene insanların korkmasına neden oldu. 

Bu ölümcül ısırıklı kene derinize yapışmamış olsa bile herhangi bir kenden şüphelenmelisiniz. Kene derinize yapıştığı an bir sağlık merkezine gidiniz. Sağlık merkezinde ilk önce sizden kan alınacaktır. Daha sonra kenenin olduğu bölgeye farklı malzemeler kullanılarak kan akışının yavaşlaması sağlanacak daha sonra kene derinizden koparılacaktır.

Kenenin Kuluçka Süresi Ne Kadar?

Kenenin yapıştığını anlamak bazen güç olabiliyor. Keneyi bir sağlık merkezinde aldırdıktan sonra kendinize dikkat etmeniz gerekli çünkü kuluçka süreleri oluyor. 1-3 gün olarak bilinen kuluçka süresi 9 güne kadar çıkabiliyor. Bazı özel durumlarda kuluçka süresi değişebiliyor en az 5 gün en fazla 13 gün şeklinde oluyor.

Kene Isırmasının Belirtileri:

Halsizlik,

Baş ağrısı,

Ateş,

Deriye girdiği yerde aşırı kaşıntı, 

Kan pıhtılaşmasında sorunlar,

Kol ve bacaklarda morluklar,

Burun kanaması, idrar da kanama,

Tehlikeli kenelerde ölümcül şekilde böbrek, karaciğer ve akciğerin iflas etmesi belirtileri arasındadır.

Kene Nasıl Çıkartılmalıdır?

Keneyi sağlık merkezine gitmeden çıkartacaksanız çok ama çok dikkatli olmanız gerekli. Kenenin vücuduna dokunduğunuz an emdiği kanı kusar ve bu kustuğu sizin kanınıza karışır. Virüs içeriyorsa ölmenize neden olabilir. Keneyi iyi bir cımbızla kanı emdiği yakın bir yerden bu hortumu olabilir. Nazikçe tutunuz. Vücuduna değdiği an rahatsız olup kusacaktır. Hortumunu dikkatli bir şekilde cımbızla tuttuktan sonra iyi bir şekilde çekiniz. Çıkan keneyi öldürmeyiniz, saklayınız. Derinizin ısırılan yerini alkol ve sabun ile güzelce temizleyiniz. Sakladığınız keneyi sağlık merkezlerinden birine götürünüz. Kenenin zehirli olup olmadığına bakılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 06:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler