Yanlış Kombine Edilerek Tüketilen Besinler Vücuda Fayda Sağlamıyor

Hangi besinin nasıl tüketildiğinden çok, besinin neyle kombine edilip tüketildiği daha önem talıyor. Yanlış beslenmeyle aldığımız besinlerin vücutta yararından çok zararı da görülebiliyor.

Yanlış Kombine Edilerek Tüketilen Besinler Vücuda Fayda Sağlamıyor

Diyetisyen Beyza Vural Öten, beslenme anında birlikte tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek yanlış kombine edilen besinlerin birbirinin faydasını öldürebilecekleri çıklamasında bulundu.

Öten, “Öneğin protein kaynağı bir yiyecek, kırmızı et, yumurta, bunları kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurtla beraber tüketmek, içerisindeki demirin emilimini engelleyebilir.  Mesela kırmızı etin yanına ayran içmemiz, yoğurt yememiz demirin emilimini etkileyebilir." dedi.

Demir eksikliği olanların dikkat etmesi gereken çok önemli bir konu ise kahvaltıda yiyeceğimiz bir yumurtanın yanında süt içmek. Yumurtanın içerisindeki demirin emilimini engellediğini vurgulayan Diyetisyen Öten; "Demirin daha çok emilebilmesi için yanında C vitamini kaynağı olan bol limonlu yeşillikler, salatalar ve sebzelerin tüketilmesini öneriyoruz." ifadelerini kullandı.

Öten ayrıca, "Bunun dışında mesela balıkla yoğurt yenmez diye bilinir. Ancak balık tazeyse yenilmesinde hiçbir sakınca yoktur. Balık tazeliğini kaybettiği sürece içerisindeki histamin içeriği de artar. Histamin yoğurtta da bulunan bir maddedir ve balık tazeliğini kaybettikçe histamin içeriği arttığı için alerjik reaksiyonlar, zehirlenmeler, histamin zehirlenmesi dediğimiz durum ortaya çıkabilir. Kuru bakliyat gurubunuda tahıllarla tükettiğimiz zaman iyi bir protein içeriği oluşturmuş oluyoruz. Eksik aminoasitler birbirini tamamlıyor. Dolayısıyla bunları beraber tüketmek bizim kültürümüzde de yer alıyor, oldukça faydalıdır” diye konuştu.

Yemeklerin üzerine hemen meyve yenilmemesi yemekten en az 1-1,5 saat sonra tüketmemiz gerektiğini belirten diyetisyen Öten, "Meyvenin içerisindeki polifenoller yemeğin içerisinde bulunan proteinlerin sindirimini engelliyor. Aynı zamanda eğer o yemeği nişastalı sebzelerle tükettiysek, meyveler fermantasyona uğrayabiliyor, şişkinlik, mide yanması gibi problemlere neden olabiliyor." şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 00:51

YORUM EKLE