Yaraları Çabuk İyileştiren Akıllı Bandaj (Diyabet Hastaları İçin)

Yurtdışında birçok üniversitenin müşterek çalışma yürüterek (diyabet hastaları için) yaraları çabuk iyileştiren bandaj üretimi üzerinde ilerleme kaydettiği öğrenildi. Akıllı bandajın diyabet hastalığı ve enfeksiyon yaralarını kısa sürede iyileştireceği iddia ediliyor.

Yaraları Çabuk İyileştiren Akıllı Bandaj (Diyabet Hastaları İçin)

Nebraska-Lincoln Üniversitesi, Harvard Tıp Fakültesi ve MIT’in ortak tasarladığı yeni akıllı bandajlarla yaraların daha hızlı iyileştirilebilmesi üzerine çalışmalar yürütülüyor. Akıllı bandajlar enfeksiyonlarla savaşan antibiyotikler ve ağrı kesicilerden oluşmaktadır. İletken fiberlerden oluşan bandajlar, akıllı telefonlar ile etkinleştirilebilmektedir. Yaralanan bölgeye az miktarda voltaj gönderiliyor ve bileşenler bandajı ısıtarak yaraları daha hızlı iyileştirmektedir.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bandaj tasarımları üzerinde farklı ilaçlar da bulunabilmektedir. Araştırma Lideri Ali Tamayol, akıllı bandajlarda doz ayarlanabildiğini ve büyük bir avantaj sağladığının altını çizdi. Geliştirilen teknolojinin tıbbın hemen hemen bütün alanlarında uygulanabileceğinin altını çizen Tamayol, diyabet hastaları için büyük bir umut ışığı olduğunu kaydetti.

Diyabetin İyileşme Oranı Ciddi Seviyede Yükselecek

Bandajlar, kronik cilt yaralarını iyileştirecek nitelikte olacak ve özellikle büyük yaraların tedavisinde önemli bir faktör olacak. ABD’de 65 yaşından büyük 25 milyondan fazla diyabet hastası birey bulunmaktadır. 2050 yılına kadar bu sayının en az 2-3 kat oranında artacağı öne sürülmekte. Bununla birlikte savaş esnasında kurşun ve şarapnel yaralarının da aynı yöntemle daha hızlı iyileşmesi amaçlanıyor.

En az 3 kata kadar daha hızlı iyileşme ön gören akıllı bandajların henüz test aşamasında olduğu belirtiliyor. Ancak birkaç yıl içerisinde bunun dünya çağında kullanılacağı aktarılmaktadır.

Northwesten Üniversitesi Yüzde 33 Başarı Yakaladı

Northwesten Üniversitesi de akıllı bandaj üzerinde yoğun bir mesai harcamakta ve diyabet hastalığı,  enfeksiyonlu yaraların daha hızlı sağlığa kavuşturulmasında etkili olmaktadır. Araştırma sorumluları, yapılan testlerin sonucunda akıllı bandajların yüzde 33 oranında hızlı fayda ve geri dönüş sağladığını açıkladı.

Bandaj Nasıl Uygulanıyor?

Bandaj, ilk uygulandığı esnada sıvı madde halindedir ve doğrudan yara ile temas etmelidir. Vücut sıcaklığına maruz kalan sıvı jel bir anda katılaşmaya başlar. Yara sıvı tarafından tamamen sarılır. Bandaj çıkarılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yeni yara oluşumlarına meydan vermemektedir. Jel nazikçe ciltten temizlenmeli ve böylelikle zarar gören dokunun yeniden zedelenmesi engellenir. Hücrelere sinyal gönderilerek iyileşme hızlanır ve vücudun iyileşme yeteneği daha da belirgin bir hal alır.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 16:54

YORUM EKLE

Popüler Haberler