Yaşlı ve engelli bakıma muhtaç sağlık raporu nasıl ve nereden alınır?

Bu yazımızda sizlere evde bakım maaşı alabilmek için istenen şartlar hakkında önemli bilgiler verdik. Bakıma muhtaçlık raporu nasıl ve nereden alınır, yaşlı ve engelliler için bakıma muhtaç raporu veren hastaneler hangileridir? tüm detayları ile haberimizde...

Yaşlı ve engelli bakıma muhtaç sağlık raporu nasıl ve nereden alınır?

Evde Bakım Maaşı İçin Rapor Almak

Devletimiz vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirebilmek için birçok alanda maddi destekler sağlamaktadır. Bunlardan bir tanesi de gündelik ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan ( yiyecek ve içecek , tuvalet, temizlik) kişiler için verilen evde bakım maaşı, bir diğer adıyla bakıma muhtaç aylığıdır. Evde bakım maaşını alabilmek için bazı şartlar aranmakta. Bu şartların en önemlisiyse alınan raporda ağır engelli olunduğunun belirtilmesidir. Bunun dışında bakıma muhtaçlık kriterlerinin sahip olunması ve gelir kriterlerinin sağlanıyor olması gerekmektedir. Öyleyse bakıma muhtaç belgesi alabilmek için istenen sağlık raporunu nereden ve nasıl alabilirsiniz?

Evde Bakım Maaşı İçin Gereken Rapor Nereden ve Nasıl Alınır?

Bakıma muhtaç maaşının alınabilmesi için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından onaylanmış ve engel oranının en az %50 olduğunu belirten ağır engelli raporunun edinilmesi gerekmektedir.

Küçük çocuklar konusunda altını çizmemiz gereken önemli husus ise; küçük çocukların zaten bakıma muhtaç olmaları ve küçük çocukların engel seviyelerinin o yaşlarda net olarak belirlenememesinden kaynaklı olarak bakıma muhtaç raporlarının 1 ya da 2 seneliğine verildiğidir. Bu raporlar belirtilen süre dolduktan sonra yeniden istenmektedir.

Bu yazımızda sizlere evde bakım maaşı alabilmek için istenen şartlar hakkında önemli bilgiler verdik. Konu hakkında görüş, sorun ve önerilerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:47

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan
Erkan - 2 ay Önce

Özel hastaneden alınan rapor gecerlimi acaba saygılarımla