Yeme içme ve restoranlarda hangi önlemler uygulanacak?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un imzasıyla yayınlanan genelgeyle ''Yeme içme ve restoranlarda hangi önlemler uygulanacak?'' sorusunun yanıtı ortaya çıktı. İşte Bakanlık kararıyla alınan yeni tedbirler.

Yeme içme ve restoranlarda hangi önlemler uygulanacak?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy imzasıyla koronavirüse karşı kontrollü normalleşmeye ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın belirleyeceği tarihte faaliyete geçirilmek suretiyle müstakil yeme-içme tesislerinde uygulanacak bir genelge yayınlanmıştır. Salgına karşı sürdürülen mücadelenin akabinde seyahat ve turizm faaliyetinin sağlıklı bir süreçte yeniden başlaması ön görülmektedir.

Turizm faaliyetinin yapılması maksadıyla İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek tarihte genelgede bulunan tedbirlerin alınıp sürekliliğin sağlanması istenmiştir.

İşletmede coronavirüs ile hijyen kurallarına ilişkin protokol hazırlandı ve protokol belirli aralıklarla sürekli olarak değerlendirilip uygulamadaki tedbirler duruma bağlı olarak revize edilecek.

 

Maske zorunluluğu

Tesise giriş yaparken termal kamerayla gelen müşterilerin ateşleri ölçülecek ve 38 dereceden daha yüksek ateş ölçümü olduğunda misafir işletmeye alınmayıp sağlık kuruluşuna başvuruda bulunması için uyarılacak. Tesis girişinde el antiseptiği ile misafirin elini antiseptikle temizleyip girişi yapılacak.

Masalar arasında 1.5 metre mesafe olacak

Yemek salonu, giriş, hol ve ilave salonlar gibi yerlerin kullanımı açık alanlar dahil tesislerin tamamında sosyal mesafe uygulanacak. Yemek servisi yapıldığı masaların arasında 1.5 metre mesafe olacak ve sandalyelerin arasında da 60 santimetrelik ara olacak.

Restoran personeli coronavirüs eğitimi alacak

Personelin sağlık tetkikleri yapılacak ve birlikte yaşadığı kişilerin takibi konusunda da personelden bilgi alınacak. Personelin tamamına salgın ve hijyen noktasında özel eğitim verilecek. Mekana personel girişinde termal kamera veya temassız ateş ölçümüyle vücut ısıları ölçülecek.

Vantilatör kullanılmayacak

Klima ve havalandırma sistemlerindeki filtreler zamanında değiştirilecek ve vantilatör kullanımı yasak olacak. Merkezi havalandırma sistemi olan tesislerde havalandırma ile temiz hava dolaşımı mümkün hale getirilecek ve doğal havalandırma uygulanacak.  

Sen de Türkiye’de ve dünyada neler olup bitiyor merak ediyorsan, öğrenmek için Haberport mobil uygulamasını şimdi telefonuna indir!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Haberport’un tüm haberlerini anlık olarak görüntülemek istiyorsan hemen şimdi Twitter hesabımızı Takip Et. >>> Haberport'u Twitter'dan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 21:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler