Yeni Geliştirilen Elektro Terapi Tedavisi Omurilik Felci Hastalarına umut Işığı Oldu

Bilim insanlarının omurilik felcine kalıcı çözüm çalışmaları devam ederken bir omurilik felçlisinin yeni geliştirilen elektro terapi tedavisiyle ilk desteksiz adımlarını atması diğer omurilik felçlileri için umut ışığı oldu.

Yeni Geliştirilen Elektro Terapi Tedavisi Omurilik Felci Hastalarına umut Işığı Oldu

İsviçre Federal Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen elektrikli uyarım terapisi 'elektro terapi' cimnastik yaparken sakatlanan ve omurilik felci geçiren İsviçreli David Mzee'nin yeniden adım atmasını sağladı. Wings For Life Vakfı tarafından da desteklenen elektriktro tedavi yöntemi bilim dünyasında çığır açarak diğer omurilik felçli hastalara da umut ışığı oldu.

İsviçre Federal Üniversitesi araştırma ekibi, geliştirdikleri tedavi yönteminde uyguladıkları titreşimlerin zamanlaması ile beynin uyarım sistemi ile eşleştirilerek sinir hücrelerinin kas sisteminde yeni bağlantı noktaları geliştirdiğini tespit etti. 

Geçirdiği kaza sonucu bedeninin yalnızca üst kısmında ve sağ ayağında çok az bir his kontrolü sağlayan ve omurilik felci teşhisi konulan İsviçreli David Mzee'nin bacaklarındaki kaslara uygulanan beş aylık elektro terapi sayesinde Mzee, sol ayağında da ciddi bir kas kontraksiyonu sağlanarak desteksi yürümesi sağlandı.

Elektro uyarım terapisi tedavi yöntemi Dünyaca ünlü tıp dergisi Nature’da yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 23:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler