Yenibahar nasıl bir bitkidir, faydaları nelerdir? Hangi yemeklerde kullanılabilir?

Sağlık için birçok faydası bulunan ve yemeklerde sıkça tercih edilen yenibahar nasıl bir bitkidir, faydaları nelerdir ve hangi yemeklerde kullanılabilir merak ediliyor. İşte yenibahar bitkisi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Yenibahar nasıl bir bitkidir, faydaları nelerdir? Hangi yemeklerde kullanılabilir?

Yenibahar bitkisi Jamaika biberi ve mersin biberi olarak da bilinen, dünyanın ılık yerlerinde yetiştirilen midcanopy ağacının kurutulmuş ve olgunlaşmamış meyvesidir.

Yenibahar bitkisinin faydaları nelerdir?

  • Yenibahar antiseptik özelliği sayesinde vücudu korur, direncini arttırır ve hastalıklara karşı koruma kalkanı görevi üstlenir.
  • Mide ve bağırsak problemlerine iyi geldiği bilinen yenibahar hazmı kolaylaştırır.
  • Yenibahar bitkisinin kaynatılarak tüketilmesi ciltteki bakterilerin giderilmesine ve yaraların iyileşmesi için kullanılır.
  • Kuru öksürük, bronşit ve nezle gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • Yenibahar yağının ise damar sertliğine ve eklem ağrılarına karşı ağrı azaltıcı özelliği vardır.
  • Baş ağrısı ve sinüzit tedavisinde de bu bitki kullanılmaktadır.

Yenibahar bitkisinin zararları nelerdir?

Yemeklerde baharat olarak kullanılan yenibahar bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak yinede doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Zayıflama amacıyla kullanılan yenibahar çayı da doktora danışılarak ve kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır.

Yenibaharın kullanıldığı yemekler

Yenibahar sucuk içi yapımında kullanılan baharatlardan biridir. Bu sebeple et yemeklerinde kullanıldığında da sucuk tadı verir. Ayrıca köfte harçlarının içine bir miktar yenibahar katıldığında da sucuk köftesi elde etmiş olursunuz. Yenibahar tarçın, karanfil ve muskat ile oldukça uyumlu olduğundan tavuk yemeklerine de ayrı bir lezzet katar.

Yenibaharın tadı tarçın, karanfil ve muskata yakın olduğu için tatlılarda da sıkça kullanılır.

Bunun yanı sıra yenibahar iç pilavın içerisinde de kullanılan bir baharattır. Doldurulmuş tavuk yemeklerine, hindi dolmasına ve asma pilavına da oldukça yakışır.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 10:14

YORUM EKLE

Popüler Haberler