Yoğun Bakımda Hasta Ziyareti Koşulları Değişti! Sağlık Bakanlığı'nın Yayınladığı Yeni Yoğun Bakım Genelgesinde Şartlar Neler?

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yoğun bakım ziyaretlerinde hekim ve hastanenin koşullara göre belirleyeceği kuralların esas alınması gerektiği; hijyen kuralları, hasta mahremiyeti gibi konulara dikkat edilmesi amacıyla yoğun bakımda hasta ziyaretlerini düzenleyen bir genelgenin yayınlandığı ifade edildi.

Yoğun Bakımda Hasta Ziyareti Koşulları Değişti! Sağlık Bakanlığı'nın Yayınladığı Yeni Yoğun Bakım Genelgesinde Şartlar Neler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı genelgede şu ifadelere yer verildi;

"Vatandaşlarımızın yoğun bakım servislerinde yatan yakınlarını ziyaret edebilmeleri için gerekli esasları belirleyerek 81 il müdürlüğümüze gönderdik. Yoğun bakımda tedavi gören hastalar, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde ziyaret edilebilecek.

Genelgede belirlediğimiz esaslara göre; yeni doğan dâhil, tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilir. Ancak hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilir. Hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir.

Hasta ziyaretleri 24 saat esaslı olabileceği gibi, ziyaret saati uygulaması servisten servise değişebilir. Sağlık personelinin hasta yakınına, hastanın durumuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapması gerekmektedir. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde, başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet ederek alınmalıdır. Ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılmalı; makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılmalıdır. Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmemelidir.

Toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse; ziyaretler sırasında hastane yönetimlerinin belirlediği hijyen kurallarına uyulması, hastalarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Vatandaşlarımıza sağlıklı günler, tüm hastalarımıza şifalar dilerim. "

Dr. Fahrettin Koca
T.C. Sağlık Bakanı

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 11:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler