2019 KYK Borçlarında Son Durum Ne? KYK Borcu Seçimden Önce Silinir Mi? KYK Borçları Silinecek Mi? Seçmen Dikkatle Takip Ediyor!

Son günlerde KYK kredi borçları ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı. 2019 KYK borçlarında son durum ne? KYK borcu yerel seçimden önce silinir mi? KYK borçları silinecek mi? gibi sorular gündemi sürekli meşgul etmeye başladı. KYK borçları hakkında alınacak herhangi bir karar seçmenler tarafından dikkatle takip ediliyor. KYK borçlarındaki kararın yerel seçimlere etkisi büyük olacak gibi duruyor.

2019 KYK Borçlarında Son Durum Ne? KYK Borcu Seçimden Önce  Silinir Mi? KYK Borçları Silinecek Mi? Seçmen Dikkatle Takip Ediyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi borçlarının silinmesine yönelik kanun teklifi verildi.

KYK Kredi Borçları Siliniyor Mu?

Öğrencilerden Eylül ayından itibaren herhangi bir öğrenim kredisine bağlı gecikme faizi alınmayacağını belirten Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Sinan Aksu, önümüzdeki aylarda Maliye Bakanlığı’na müracaat edecek öğrenciler için yeni ödeme takvimi hazırlanacağını söyledi. Sinan Aksu öğrencileri mağdur etmek istemediklerini ve son değişikliklerle birlikte öğrencinin ödeyemediği taksitler sonucunda ortaya çıkan faizlerin kaldırıldığını belirtti.

Öğrenim kredisi borcunu gecikme faizi kaldırılmış şekilde ödeme yapmak isteyen öğrencilerin yeni dönemde Maliye Bakanlığı’na başvuru yapması gerekecek. Lisans ve ön lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler 2018 yılında 425 TL almıştı. Yüksek lisans yapan öğrenciler ise 2018 yılında 850 Lira almıştı. Doktora bölümlerindeki öğrenciler ise geçtiğimiz sene 1.275 TL almıştı. KYK borçlarının silineceğine yönelik iddialar sosyal medya ve ekşi sözlükte gündem olmuştu. KYK borçlarının silinmesini isteyenlerde oldu, borçların silinmesinin mağduriyet yaratacağını savunanlar da oldu. Ancak KYK borçlarının silinmesiyle ilgili bir gelişmenin olamaması bekleniyor.

KYK kredi ve burs hakkında sık sık sorulan sorular:

Burs ve kredi başvuruları hangi tarihlerde başlamaktadır? Başvuru süreci ve değerlendirilmesi nasıl yapılmaktadır?

Burs veya kredi başvuruları her sene duyurulan tarihler arasında E-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet şifresi olmayan öğrencilerin herhangi bir PTT şubesine giderek E-devlet şifresi alması gerekmektedir. Başvuru aşamasında adaydan ekonomik, sosyal ve eğitim durumları hakkında bilgileri doğru bir şekilde girmesi istenir ve bu bilgiler diğer kurumlardan alınan bilgilerle karşılaştırılır. Değerlendirmelerin ardından bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilir. Durumu mevzuata uygun olan diğer öğrencilere ise öğrenim kredisi verilir.

Burs ve kredi başvuruları ayrı ayrı mı yapılmaktadır?

Burs ve kredi başvuruları E-devlet üzerinden aynı anda ve birlikte yapılmaktadır.

Yurt dışında yükseköğrenim alan öğrenciler burs/kredi başvurusunda bulunabilir mi?

Yurtdışında eğitim alan öğrenciler de burs/kredi başvurusu yapabilir.

Askerlik hizmetini yapan kişilerin öğrenim veya katkı kredisi borcu ertelenir mi?

Öğrenciler öğrenim ve katkı kredisi borçlarını, mezun olduklarından 2 yıl sonra başlama üzere bu krediyi aldığı süre kadar ve aylık taksitler halinde, her dönemin son ayında veya vadenin en geç son iş gününe kadar ödemek zorundadır. Borç ödeme vadesi gelmemiş kişilerin, borç taksitlerini düzenli ödeyenlerin, ödeme dönemi askerlik dönemi ile çakışırsa borçları Yİ-ÜFE uygulanmadan askerliğin sonuna kadar ertelenir. Yukarıdaki duruma uygun olan kişiler, borçlarını erteleyebilmek için www.turkiye.gov.tr intenet adresi üzerinden E-devlet şifresi ile borç erteleme müracaatında bulunabilirler.

Erken ödeme indirimi nedir?

Kredi borçlarının hepsinin, ödemeye başlangıç için belirtilen tarihten önce ödenmesi durumunda yapılan indirimlere erken ödeme indirimi denir. Erken ödeme indirimi hesaplanırken kredi borcunun Yİ-ÜFE borcu üzerinden hesaplama yapılır. Anapara üzerinden herhangi bir indirim uygulanmaz.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 22:20

YORUM EKLE