23 Haziran İstanbul Seçimleri ile İlgili 2 Anket Şirketinden Önemli Açıklamalar

23 Haziran'da tekrar sandık başına gidecek olan İstanbullular için yapılan seçim anket verileri açıklandı! 23 haziran İstanbul seçimi ile ilgili 2 anket şirketinin önemli açıklamaları! YSK kararından sonra iptal edilen İstanbul seçimine dair anket açıklamaları haberimizde...

23 Haziran İstanbul Seçimleri ile İlgili 2 Anket Şirketinden Önemli Açıklamalar

İstanbul Seçimleri ile İlgili 2 Anket Şirketinden Flaş Açıklama 

23 Haziran günü İstanbul için gerçekleştirilecek olan seçimlerle ilgili anket ve araştırma açıklamaları geldi. 

İstanbul seçimleri için son dakika açıklaması 

YSK 'nın aldığı karar sonrası iptal edilen İstanbul seçimleri tekrardan 23 Haziran günü sadece büyükşehir belediye başkanı seçimi için sandık başına gidecek.  31 Mart günü düzenlenen İstanbul seçimlerine katılım oranı yüzde 83,88 seviyesindeydi. 

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, yaptığı son dakika açıklaması ve yaptıkları son anketin verilerini kamuoyu ile paylaştı. Verileri DW Türkçe ile paylaşan MAK Araştırma Şirketi Başkanı Kulat, sandığa gitmeyen seçmen oranı yüzde 17 ve diğer seçimlerle kıyaslandığında bu oranda yüzde 6-7 oranında bir artış görülüyor. 

Sandığa gitmeyenler tespit edildi 

TÜİK verileri ile birlikte sandığa gitmeyen seçmenleri belirlediklerini söyleyen Kulat "Eskiden beri AKP'ye oy veren muhafazakâr Kürt seçmenin önemli bir kısmının bu kez sandığa gitmediğini gördük. Bu sonucu da Esenyurt, Pendik, Küçükçekmece, Bağcılar ve Sultanbeyli gibi muhafazakâr Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgelerde sandığa gitme oranı düşüklüğünden çıkardık. Seçimin kaderinde muhafazakâr Kürt seçmenin etkili olacağını düşünüyorum." Şeklinde ifade etti. 

Avrasya Araştırma Şirketi’nden Açıklama 

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Özkiraz ise seçim sonuçlarını belirleyecek olan kitlenin AK Parti seçmenleri içerisinden muhalefete geçiş yapacak veya oy kullanmayacak olan seçmenler olduğunu ifade ediyor.  

Diğer araştırmacıların aksine seçime katılım oranının oldukça düşük olacağını belirten Özkiraz, yeni protestocu seçmenin Cumhur İttifakı bileşenlerinden olacağını söylüyor. 

Saadet Partili Seçmenler 

Kulat açıklamasının devamında, Saadet Partisi 'nin kendi adayını çıkarmasına karşılık parti yetkililerinin AK Parti hakkındaki sert üslubu, AK Parti ile son dönemlerde girilen tartışmalar ve sert açıklamalar ile İmamoğlu lehine açıklamalarının parti tabanının önemli kısmını İmamoğlu'na yönlendirebileceğini belirterek, "Herkesin tahmin ettiğinin ötesinde Saadet Partililerin aslında en uzak olduğu parti AKP'dir. İnsanlarda genellikle ayrıldıkları eşleri onlar için en uzak kişilerdir. Siyasette de bu böyledir aslında" söylüyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 15:50

YORUM EKLE