AK Parti İstanbul Seçimlerinin İptali İçin Üç Valiz Dolusu Belgeyle YSK'ya Olağan Üstü İtiraz Dilekçesini Sundu

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimlerinin iptali ve yeniden yapılması için YSK'ya olağanüstü itiraz dileçesini sundu. Yavuz; seçim iptal dilekçeleri ile ilgili de "İşin içinde tam bir organize usulsüzlük, seçim yolsuzluğu var" diye konuştu.

AK Parti İstanbul Seçimlerinin İptali İçin Üç Valiz Dolusu Belgeyle YSK'ya Olağan Üstü İtiraz Dilekçesini Sundu

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, olağanüstü itiraz dilekçesini sunmak için Yüksek Seçim Kurulu'na geldi. Yavuz ile birlikte AK Parti heyeti, YSK'ya yanlarında üç valiz dolusu belgeyle geldi.

Yapılan olağanüstü itiraz başvurusuyla ilgili bir açıklama yapan sonrası açıklama yapan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz; "Ortada bir şüphe var, bunu gideremedik. İşin içinde tam bir organize usulsüzlük, seçim yolsuzluğu var" ifadelerini kullandı.

Yavuz ayrıca, "Bütün belgeleri YSK'ya sunduk. Seçim akşamından beri tüm Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş durumda. Sıcağı sıcağına partiler ve YSK açıklamada bulunmuşlardı. YSK 28 bin farkla CHP'nin lehine seçimin bittiğine dair açıklamada bulunmuştu. Rakamlar her bir yerden ayrı görününcü bizim kendi kayıtlarımıza göre de çelişki olduğunu görünce İstanbul'a gittik. İlk etapta bu çelişkinin neden ibaret olduğunu araştırmaya başladık. Daha ilk akşamdan başlayarak maddi hataları düzeltmeye başladık. Gördük ki sadece maddi hata düzeltimi yoluyla başka yere kaydırılan oylar olduğunu gördük. Geçersiz oylarda da bizim olması gereken yaklaşık 6 bin oy başka yerlere kaydırılmış.

Burada ilginç bir nokta var. Oyların tamamı sayılmadı sadece yüzde 10'u sayıldı. YSK da oyların 4 ilçe ve 2 ilçedeki birer kurul hariç kalan ilçelerde sayılmasına müsaade etmedi. Ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Bu fark 13 bin 900'lere indi. Eğer tamamı sayılsaydı, şüpheyi kaldıracak adımlar atılsaydı seçim lehimize sonuçlanacaktı. Geçersizlere gelince maddi hatalara gelince yüzde 85,6 oranında oylar AK Parti lehine yazılmış. Olanlar seçmen iradesinin iç edildiğini gösteriyor." diye konuştu.

Yeniden sayılan oyların yüzde 85,5'ini AKP alyhine olduğunu, sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'inin mühürsüz olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Yardımcı Ali İhsan Yavuz; "Biz tüm bunlara dayalı olarak olağanüstü itirazımızı yaptık. Seçimin iptali ve yeniden yapılması için itiraz dilekçemizi verdik. Bir kısım oyları düzelttiğimizde 16 bin 884 oy AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazılmış. Aradaki fark bugün itibariyle 13 bin 900'e kadar inmiş duumda. İşin içinde tam bir organize usulsüzlük var. Tam bir seçim yolsuzluğu var." dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 16:59

YORUM EKLE