Ak Parti'nin Yeni TBMM Başkan Adayı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için görevinden istifa eden Binali Yıldırım'ın yerine AK Parti yeni seçilecek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı için Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'u gösterdi.

Ak Parti'nin Yeni TBMM Başkan Adayı Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, Meclis Başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunacağı açıklandı. Adaylığı başvuru süresinin yarın saat 24.00'da soa ermesi sebebiyle Şentop öğleden sonra Meclis Başkanlığı adaylık başvurusunu yapacak.

PEKİ MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

AK Parti'nin meclis başkanı adayı Mustafa Şentop Öğretim Üyesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002'de doktor, 2005'te doçent, 2011'de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ'yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

Mustafa Şentop evi ve 4 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 13:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler