Ali Babacan'ın kuracağı yeni partinin adı ne olacak? Kurucu üyeleri kimlerden oluşacak?

Ali Babacan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de kurucu isimleri arasında yer aldığı iddia edilen Yeni Partinin tarihi belirlendi! 23 Haziran seçimleri sonrasında yeni partinin kurulmasına yönelik olarak sürecin hızlandırıldığı ifade edildi.

Ali Babacan'ın kuracağı yeni partinin adı ne olacak? Kurucu üyeleri kimlerden oluşacak?

Kurulacak Yeni Partinin Tarihi Belirlendi!

Seçim süreci içinde devamlı olarak konuşulan yeni parti ile ilgili olarak kritik iddialar ortaya atılmaya devam ediyor.  AK Parti’nin İstanbul yerel seçimlerinde kaybetmesi üzerine yeni partinin de kurulması ve bu  parti ile AK Parti’ye bir şok dalgası daha yapılmasının planlandığı söylentileri ortalıkta dolaşıyor.

Reuters tarafından yapılan habere bakıldığında ismini gizleyen bazı yetkililerin , Ali Babacan ile Abdullah Gül’ün sonbaharda yeni partiyi kuracaklarını ifade ettikleri anlatıldı.

Son zamanlarda yeni bir parti kurulmasının söz konusu olduğu ve bu partinin kurucu isimleri arasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın da yer alacağı iddia ediliyor.

Ali Babacan’ın yakınlarında olan biri olduğu ifade edilen danışmanı tarafından Ali Babacan ile Abdullah Gül’ün bu sonbaharda yüksek olasılıkla partiyi kuracaklarını ve partinin politikasının AK Parti’nin ilk döneminde güttüğü politika tarzında olacağı ifade edildi. Ali Babacan ile Abdullah Gül'ün partiyi kurma fikri üzerinde 6 aydır düşündüklerini ve parti ile ilgili olarak çalışmalarını yaptıklarını ancak İstanbul Yerel Seçimlerinden sonra süreci daha da hızlandırma kararı aldıkları anlatıldı.

Davutoğlu Şimdilik Dahil Olmayacak

Ali Babacan ve Abdullah Gül’ün yanı sıra eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da bu parti kapsamında yer alacağı söylentiler arasında yer alıyor. Ali Babacan’ın ismini vermeyen danışmanı tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, AK Parti bünyesinde bulunan bazı milletvekillerinden de destek aldıklarını ve gerek finans gerekse siyasi olarak destekleri bu şekilde sağladıklarını belirtti.

Ali Babacan'ın güçlü bir figür ve karakter olduğuna dikkat çeken ismini vermeyen danışman, hem ülkenin yönetildiği hem de insanlarla olunduğu eski yönetim tarzına dönülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aynı zamanda Ahmet Davutoğlu’nun da sürpriz destekçilerden biri olduğunu belirtti. Ancak Ahmet Davutoğlu’na yakın olduğu bilinen bir kaynak kendisinin şimdilik herhangi bir parti dahilinde yer almayacağını ifade etti ve sözlerine son verdi.

BABACAN’IN PARTİSİNİN İSMİ NE OLACAK?

Ali Babacan’ın yeni hareketiyle ilgili birçok kulis medyaya yansıdı ama bir konu hiç yansımadı. Partisinin ismi ne olacak?Öğrendiğime göre bu hareketin ismi önce “Özgürlük ve Adalet Partisi” ya da “Özgürlük ve Refah Partisi” olarak konuşulmuş. Sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi ve Refah Partisi ile herhangi bir benzerlik olmasın istenmiş.Ardından “Özgürlük ve Hukuk Partisi” ortaya atılmış. Babacan’ın siyasi felsefesine ve mevcut toplumsal taleplere en uygun isim olarak bu düşünülmüş.Diğer yandan yeni parti isminin kısaltmasıyla da çarpıcı olması isteniyor. Dolayısıyla başka öneriler üzerinde de konuşuluyor. Ama şu an en kuvvetli ihtimal bu.Peki Ali Babacan’ın Özgürlük ve Hukuk Partisi ne zaman kuruluyor? İlk başta Eylül olarak düşünülmüş ama şu an itibariyle Babacan çevresi Temmuz ayına işaret ediyor. Yani çok yakında.Bu hareket, Türkiye’nin en önemli siyasi ihtiyacını özgürlüklerin ve hukuk devletinin sağlam biçimde inşa edilmesi olarak görüyor. 

"KURUCULAR KURULU AÇIKLANACAK"

Bu hafta kurucular kurulu ve parti ismi konuda netleşme yaşanacak. Kurucular kurulunun açıklanmasi ile birlikte il ve ilçe temsilcilerimiz belirlenecek. Yeni parti Türk siyasetine büyük mührünü vuracak. Sayın Koray Aydın Bey, genel merkezi en kısa zamanda açacak. Çalışmalar başlayacak. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 13:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler