Almanya'daki Teröristler Mercek Altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ ve PKK üyesi binlerce kişinin Almanya’da rahatlıkla gezdiğini ifade etti. Konuyla ilgili gerekenin yapılmasını talep etti.

Almanya'daki Teröristler Mercek Altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin teröristleri korumak gibi bir görevi olmadığını söyledi ve gerekenin yapılmasını talep etti. Türkiye’de teröre bulaşanların hukuk tarafından cezalandırıldığını ve adalet karşısında hesap verdiğini aktaran Erdoğan, bunun büyük bir problem olacağından bahsetti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in onuruna verilen yemekte olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde MİT tırları davasında hüküm giymiş Can Dündar da vardı. Dündar’ın Türkiye’de 5 yıl 10 ay hükümlü olduğunu aktaran Erdoğan, Dündar’ı sözde gazeteci olarak nitelendirdi. Erdoğan, mahkumiyet kararı olan birisinin şuanda Almanya’da olduğunu ve suçluların iadesi anlaşması olmasına rağmen bu kişinin verilmediğini söyledi.

Fikir Ayrılıkları Olması Çok Doğal

Geniş gündem içerisinde fikir ayrılıkları olmasının çok normal olduğunu ifade eden Erdoğan, diyalog ve diplomasının önemine değindi. Türkiye ve Almanya’nın da bunu defalarca gösterdiğini aktaran Erdoğan, geçmiş sıkıntıların bu görüşmeyle birlikte atıldığını konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’nın Suriye meselesi konusundaki tavrını dirayetli bulduğunu ve Ortadoğu’nun savunucusu olduğunu kaydetti.

İdlib meselesini de hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin yeni göç dalgaları olmaması için çalışmaları sürdürdüğünü paylaştı. Bu meselede Türkiye ve Almanya inisiyatif almalıdır diyerek konuşan Erdoğan, iki ülkenin aynı dayanışmayla hareket etmesini temenni etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 20:41

YORUM EKLE