Ankara kulisleri: Yeni parti liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturtulacak!

Ali Babacan’ın istifa etmesi sonrasında yeni parti için harekete geçildi. Alınan bilgilere göre yeni parti 4 tabanlı olacak! Liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabanda olması beklenen partinin geçmişte ANAP’a benzer formda olması bekleniyor…

Ankara kulisleri: Yeni parti liberal, sosyal demokrat, muhafazakar ve milliyetçi tabana oturtulacak!

Yeni Parti 4 Tabanlı Olacak!

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan Ali Babacan’ın istifa etmesi sonrasında yeni partinin kurulumu için hareket geçilmiş oldu. Hal böyle olunca Ankara kulislerinde de aksiyon arttı.

Ali Babacan’ın kuracağı partinin daha evvelden CHP, DSP ya da DYP gibi partilerden çıkan yeni partilerle aynı sonucu yaşamaması için Ekim ayına kadar kapsamlı bir saha ve taban araştırması yapılacağı ifade edildi.

ANAP ile Benzer

Sözcü Gazetesi yazarı Emin Özgönül’ün Ankara’dan aldığı kulis bilgilerine bakıldığında yeni partinin her statüdeki insana hitap etmesi amaçlanıyor.

Parti kapsamında geçmişte Turgut Özal’ın kurmuş olduğu ANAP modelinin benimseneceği belirtildi. 4 tabanlı olacağı düşünülen partinin hem liberal hem sosyal demokrat hem muhafazakar hem de milliyetçi kesime hitap etmesi bekleniyor. Daha önceden bakanlık ya da yöneticilik yaparken yanlış tutumlarda bulunan AK Parti’li isimlere yeni partide yer verilemeyecek.

Ali Babacan tarafından kurulacak ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından desteklenecek partinin asıl amacının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurmak olmadığından dolayı, AK Parti içinden milletvekili transferi yapmak için ekstra bir çaba gösterilmeyeceği ifade edildi.

Fakat AK Parti yönetiminden mutsuz olan milletvekilleri için de “gelmeyin” denmeyecek. 20 kişinin katılması durumunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grup kurulması planlanıyor.

AK Parti tarafında ise yeni kurulacak partiye kendi partilerinden 20 kişinin geçiş yapmayacağı düşünülmesinin yanı sıra, grup kurma yetkisinin 20 milletvekili sayısından 30 milletvekili sayısına çıkarılması için gerekli işlemler başlatılıyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler