Atatürk Portresini Kaldırdığı İddialarına İBB'den Yanıt

YSK'nın İstanbul seçimleri iptali ve yenilenme kararından sonra mazbatası alınan Ekrem İmamoğlu'nun makam odasına astığı Atatürk portresinin yerine İstanbul valisi Ali Yerlikaya'nın vekil olarak atanmasını ardından kaldırıldığı iddialarına İBB'den bir açıklama geldi.

Atatürk Portresini Kaldırdığı İddialarına İBB'den Yanıt

31 Mart yerel seçimleri sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen fakat YSK'nın İstanbul seçimleriyle ilgili iptal ve yenilenme kararından sonra mazbatası geri alınan Ekrem İmamoğlu'nun makam odasına astığı vatandaşın derdini dinleyen Atatürk portresi, İstanbul valisi ali Yerlikaya'nın İBB başkanlığına İçişleri Bakanlığı tarafından vekil olarak atanmasının ardından kaldırıldı iddalarından bulunuldu.

İBB Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İBB binasına asılan Türkiye Cumhuriyeti (T.C) ibaresi ile başkanlık makamına asılan Atatürk Portresi'nin kaldırıldığı yönündeki iddiaları redderek yalanladı.

İBB ayırca, sosyal medya aracılığı ile bazı basın kuruluşlarındaki yer alan iftiralarla ilgili yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

İddiaların gerçeği kesinlikle yansıtılmadığı belirtilen açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı makam odasındaki Atatürk Portresi’nin bulunduğu yerden kaldırıldığı yönündeki bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve iddialara ilişkin yapılan incelemede; Sayın Ekrem İmamoğlu tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen Kubilay Bayrak ve Başkan Danışmanı Murat Ongun’un özel asistanı Burcu Ciner tarafından 07 Mayıs 2019 tarihinde Başkanlık makamındaki özel eşyalarla birlikte Atatürk Portresi de ‘şahsa özel' olduğu gerekçesiyle alınmıştır. Aynı yere yeni bir Atatürk Portresi konulmuştur. Cumhuriyetimizin banisi, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetinin asılsız haberlere konu edilmesini ve bu tür art niyetli yaklaşımları esefle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 16:12

YORUM EKLE

Popüler Haberler