Binali Yıldırım, Kuzey Irak Referandumunu Milli Güvenlik Kurulu'nda Ele Aldı

Gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu'nda konuşmalarını gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım konuşmalarında Kuzey Irak referandumunu ele aldı ve basın açıklamalarında bulundu.

Binali Yıldırım, Kuzey Irak Referandumunu Milli Güvenlik Kurulu'nda Ele Aldı

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Güvenlik Kurulu kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırşehir Belediyesi ziyaretini gerçekleştirdikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, Kuzey Irak referandumu yanlış bir karardır dedi. Gerekli uyarıların başından beri yapıldığını ancak uyarıların Kuzey Irak yönetimine hiçbir şekilde tesir etmediğinin altı çizildi.

Bölgesel Kürt Yönetimi’nin yanlış ısrara devam ettiği belirtildi ve bu kararın alınmasını hiçbir ülkenin istemediği aktarıldı. Yıldırım, MGK ve Bakanlar Kurulu’nda konuya ilişkin kararlar alındığını ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın ana hatları değerlendirdiğini hatırlattı.

REFERANDUM SONUCU BEKLENECEK

Yıldırım’ın üzerinde durduğu konular şu şekilde;

Atılacak olan adımlar neticesinde Irak ve İran ile yakın işbirliği yapılması beklenmektedir. Bu ülkeler arasında diplomatik siyasi ve ekonomik boyutun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sahadaki gelişmelere bağlı olarak ülkeler arası ilişkilerin düzenlenmeye alınacak. Referandum sonucuna bağlı olarak Kuzey Irak yönetimine yönelik kararlar verilecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisi olağanüstü toplantı yapmıştır. Bunun yanında yurtdışına asker gönderilmesiyle ilgili tezkere mecliste görüşülecek.

CHP VE MHP’YE DESTEKLERİNDEEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak referandumuna yönelik takınılan tavır dolayısıyla CHP ve MHP’ye destek verdiğini belirtti. Konunun milli güvenlik meselesi olduğu için ülke adına önemli bir durum söz konusu olduğu aktarıldı. Yıldırım, 80 milyon vatandaşın yaşamını sürdürdüğü bir ülkede bu maceraya müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı. Başbakan, meselenin sadece Kürt değil bütün komşu ülkeler için önemli olduğunu bildirdi. Kuzey Irak yönetiminin bütün ikazlara kulaklarını tıkadığının altını çizen Yıldırım, büyük bir yanlışlık içerisinde olduğunun altını çizdi.

Başbakan, referandum kararını verenlerin bedelini ödeyeceğini belirtti ve günahsız insanlara bedel ödetmeye kimsenin hakkı olmadığını açıklamalarında yer verdi. Yıldırım, asıl meselenin bölgede barışın sağlanması olduğu değerlendirmesinde de bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 16:48

YORUM EKLE