Bülent Arınç, tartışılan maaşını ne yapacağını açıkladı

Son günlerde sosyal medya gündemine edepsiz dediği söylentileriyle oturan Bülent Arınç, katıldığı programda bunu açıklarken maaşı konusundaki tartışmaları da cevapladı. Bülent Arınç, tartışılan maaşını ne yapacağını açıkladı. İşte ayrıntılar..

Bülent Arınç, tartışılan maaşını ne yapacağını açıkladı

Bugünlerde gündeme oturan Eski Meclis Başkanı ve AKP kurucusu Bülen Arınç, katıldığı TV programında yenice Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na üye olarak atanması ve maaşına zam yapılması hakkında açıklama yaptı. Arınç konuşmasında, "Buradan gelecek olan para ne kadarsa yarısını burs, yarısını da KHK'larla mağdur olan binlerce kişi var onlara vereceğim. Daire başkanı adam, dava açılmamış, takipsizlik kararı alınmış, ama görevine iade edilmemiş. Bir kısmının eşi evlere temizliğe gidiyor, yumurta satıyor. KHK'larla işlerinden atılmış, beraat kararı almış, koğuşturmaya yer olmadığı kararı alınmış insanlar var. Benim çevremde, ailemden insanlar var. Yoksa ceza alanlarla ilgili bir şey demiyorum." dedi. 

"Yurt dışından döner dönmez montajlı iftiralara maruz kaldım"

Yurt dışından döndüğümde montajlı iftiralarla karşılandığını, gelir gelmez açıklamalar yapmaya başladığını anlatan Arınç, program yetkililerine de programı kendisine açmalarından ötürü teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Konuşmalarının arkasında olduğundan, sosyal medyada yazılan her şeye inanmadığından hatta sosyal medyaya bakıldığında şuan Trump’ın ölü, İran’ın da savaşta olacağından bahsetti. Konuşmalarına “Çok açık söylüyorum, o programda dedim ki, bu bizim irademizle kurulmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız millete ve devlete emeği olan kişileri davet ederek bunca tecrübeden istifade etmek istemiştir. “ diye devam etti.

Sahte, fake hesaplarla yalan yanlış ifadeler çıkarıldığından, siyasetçilerin ve köşe yazarlarının da bu yalanlara sığındığından bahseden Arınç, “Maaşımın ne olduğunu bilmiyorum. Ben ya Bosna ya da Kosova'daydım. Telefon ettiler, 'Sayın Cumhurbaşkanımız Japonya'ya gitmeden önce istişare kurulu ile görüşmek istiyor' dediler. 'Ben Bosna'dayım' dedim. Sayın Cemil Çiçek'le konuştum. Sayın Cumhurbaşkanımız 'Ne tavsiye ediyorsunuz, haftada bir mi, ayda bir mi' diye sormuş. Ne maaş artışı, ne maaş Allah için konuşulmadı dedi. 13 bin diyen de, 18 bin diyen de sosyal medya. Şunu karıştırdılar. Bazı bankaların yönetim kurulu üyeliklerine de bazı siyasi arkadaşlarımız atandı, haklarıdır, bir şey demiyorum.” Dedi.

Yapılanı haysiyet cellatlığı diye adlandırdı

Sosyal medyadaki bu durumu “haysiyet cellatlığı” olarak adlandıran Bülent Arınç, güzel paylaşımların da olduğunu ama bazı paylaşımları okumanın utanç verici olduğunu da ekledi.

“Biz haysiyetine düşkün insanlarız. Sayın Tayyip Erdoğan, ben ve siz de öylesiniz. Bel altı vuruşlarında sessiz kalamıyoruz. Bize 'görmeyin, duymayın' diyorlar ama görmezden gelemiyoruz. Maaş konusu birinci toplantıda konuşuldu diyorlar, zam yapıldı diyorlar. Bugün çok değer verdiğim CHP'li sözcü de bugün konuştu. Bir sözcü bu yalanın arkasından nasıl olabilir. Bir yalan ortaya atarak o yalan etrafında insanların ahlakına, iffetine, haysiyetine karakterine hücum eden insanlar için kullandı. Asla ve kat'a yeminle söylüyorum, bu maaş nedir, var mıdır, yok mudur, yüksek midir, alçak mıdır diye eleştiri yapan hiç kimseyi kastetmedim. Ben eleştiri hakkının kıymetini bileceğim, ama benim maaşımı eleştirdi diye bir kişiye edepsiz diyeceğim, bu mümkün değil.” Ardından da “"Son toplantıda maaşına yüzde 40 zam yapılan Bülent Arınç, bunu eleştirenlere edepsiz dedi" Yok böyle bir şey, Allah için yok böyle bir şey! Ben o zaman emeklinin, asgari ücretlinin yüzüne nasıl bakarım. Ağzımdan çıkanı kulağım duyuyor benim. Birisi gelip bana Hz. Ömer'e dedikleri gibi 'Seni ne dinler ne itaat ederiz, önce üzerindeki kumaşın hesabını ver' misali. Ben hesabını vermediğim işin altına girmem. Ama edebin kenarından geçmemiş insanlara bu kelime hafif kalıyor. Bel altı vuruşların tek sebebi, Bülent Arınç'ın bugün bulunduğu Yüksek İstişare Kurulu'dur. Binlerce insandan tebrik alıyoruz. İstişare kurulu adı üstünde kurullardan birisi olarak kuruldu. Biz burada Cumhurbaşkanımızın vereceği gündem maddeleri üzerine veya bizim hazırlayacağımız devleti, milleti, içimizi, dışımızı ilgilendiren konularda sorulduğu zaman düşüncelerimizi söyleyeceğiz.” diyerek sosyal medyadaki ‘edepsiz’ tartışmalarına da açıklık getirdi.

Sayın Babacan için de savcıya seslendi

Savcıların hukuken ve siyaseten Cumhurbaşkanına ve hükümete yanlış yaptıklarını vurgulayan Arınç, Babacan için de “Bir bakanın yargılanmasında çeşitli özel hükümler bulunur, sayın savcımın bunu bilmesi gerekir ayrıca Bakanlar Kurulu’nda ortak sorumluluk esastır” cümleleriyle savcıya seslendi.

“Eğer Babacan'ın yeni parti kurmak iddiasına karşı böyle bir tehdit öngörülüyorsa Babacan'ın parti kurmasını hızlandırırsınız. Sayın Akşener'e karşı seçimlerden önce de birtakım tehditler yöneltilmişti, ben onun yanlış olduğunu söyledim. Afyon'a gelseydi AK Parti kurucusu oluyordu. Eski bir arkadaşımızı başka bir partide görev yapıyor diye doğrusu suçlamak çok insani değil. Bu suçlamalar o kadar kabak tadı veriyor ki. Yargı reformu stratejisi çok önemlidir. Sayın Abdulhamit Gül başarılı bakanımız. Lekelenme hakkı dedi. Önce ciddi mi diye ona bakacaklar. “ diyerek cümlelerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 17:52

YORUM EKLE

Popüler Haberler