Cem Uzan neden Fransa'da? Cem Uzan Türkiye'ye ne zaman dönecek? Dönerse hapse girecek mi?

Cem Uzan Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Türkiye’ye dönebileceğini söyledi. Cem Uzan’ın Türkiye’ye ne zaman döneceği merak konusu oldu. Cem Uzan’ın sosyal medyadan paylaştığı gönderiler Türkiye’ye döneceği şeklinde yorumlandı.

Cem Uzan neden Fransa'da? Cem Uzan Türkiye'ye ne zaman dönecek? Dönerse hapse girecek mi?

Uzun yıllardır Fransa’da yaşayan Cem Uzan, 2 ay içerisinde Türkiye’de olacağını söyledi. Twitter hesabından paylaşım yapan Cem Uzan, “Cumhurbaşkanlığı yarışına katılmak için sokağa çıkıp güçlü bir demokratik seçenek yaratacağım” dedi. Cem Uzan’ın bu mesajına ilk tepki Liberal Demokrat Parti’den geldi. Parti cevabında “Pringles’ı yeniden muhteşem yap” dedi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Uzan: “Yargısal sorunlar: Hiçbir sorun yok. Dönüyorum ve aklanacağım” dedi.

“Cem Uzan açıklamalarında şunları yazdı:

İki ay içinde ülkeme döneceğim.

Cumhurbaşkanlığı yarışına katılmak için sokağa çıkıp güçlü bir demokratik seçenek yaratacağım.

İktidara karşı onun üslubu ile mücadele edip demokratik bir çerçevede Türkiye’yi ayağa kaldıracağım.

Bundan sonda tek misyonum ve yaşama nedenim, ülkeme ve milletime hizmet. Geçmişte olduğu gibi yine yolumu keserlerle hapse girmekten imtina etmem.

Yargısal sorunlar: Hiçbir sorun yok. Dönüyorum ve aklanacağım…Zaten milletimiz vicdanında bizi hiç mahkûm etmedi. Zira bize yapılanın siyasi ve emperyal operasyon olduğu çok net ve toplum bunun farkında.”

Liberal Demokrat Parti’den Mesaj

Cem Uzan’ın açıklamalarına ilk tepki Liberal Demokrat Parti’den geldi. Partinin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Make Pringles Great Again (Türkçe söylenişiyle Pringles’ı yeniden muhteşem yap)” denildi.

Cem Uzan Neden Fransa'da?

Türkiye’nin ilk özel televizyon kuruluşu olan Star TV’yi kuran Cem Uzan, 2002 yılında GP’ye girerek siyasete giriş yaptı. 2002 yılında yapılan Genç Parti’nin üçüncü olağanüstü kongresinde partinin genel başkanı seçildi.

Genç Parti 2002 Türkiye genel seçimlerinde %7.25, 2007 Türkiye genel seçimlerinde ise %3.03 oy aldı.

2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur’u askeri darbeye teşvik ettiği ortaya atıldı. Ardından 2009 yılında gizli yollardan Türkiye’yi terk etti ve bir Interpol tarafından arandı.

12 Ekim 2009 tarihinde ise Fransa’ya yaptığı siyasi sığınma talebi kabul edildi. İktidar tarafından siyasi linçe mağruz kaldığını iddia eden Uzan, Fransa’da tarafından kabul edildi.

Fransa’da siyasi sürgünde olan Cem Uzan, sağlık sorunları ve çocuklarına verdiği sözlerden dolayı siyaseti bırakmıştı ve bir açıklamasında “Siyasi bir kimliğim yok, siyasi bir niyetim yok. Tabi büyük konuşmamak lazım zamanın ne getireceği belli olmaz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 23:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler