CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Sert Konuştu; Seçim İptali İçin Kumpas mı Hazırlanıyor?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi'nde partisininin belediye başkanları ile düzenlediği toplantıda seçimlerin iptali için kumpas mı hazırlanıyor diyerek YSK Ve AK Partiye yüklendi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Sert Konuştu; Seçim İptali İçin Kumpas mı Hazırlanıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanları Toplantısı'nda önemli açıklamalar yaptı. Kılıçdaoğlu, Ak Parti'nin YSK'ya verdiği olağanüstü itiraz dileçesi ve YSK'nın değerlendirme sonuçlarının hala açıklanmamasıyla ilgili "Yüksek seçim Kurulu içinde AKP ile işbirliği yapıp İstanbul seçimlerini iptal ettirmek için ortaklaşa bir kumpas mı hazırlanıyor, biz buna inanmak istemiyoruz. Hakimin vicdanıyla hukukun içinde bir karar vermesini bekliyoruz." dedi.

İstanbul seçimlerinin neden hala sonuçlanmadığı Ve YSK'dan kararın bir türlü çıkmadığının altını çizerek konuşan Kılıçdaroğlu, "Siz bütün geçersiz oyları sayacağız dediniz sayıldı, sonuç değişmedi. Altı ilçede bütün oylar sayıldı. Sonuç değişmedi. 39 ilçede yeniden sayılsın dedi. Sonuç değişmedi. 57 sandıktan oylar seçildi. Değişmedi. Ne yapmak istiyor Yüksek Seçim Kurulu. Devletin gücünü arkasına almış seçimi iptal ettirmek için her türlü kumpasa tezgah hazırlıyorlar. İstanbul seçimleri bir demokrasi tercihi noktasına gelmiştir. Ya demokrasiden yana ya demokrasi dışı bir uygulama olacaktır. Adı üstünde Yüksek seçimi Kurulu. Onların yetkilileri söylüyor, CHP yapmadı ama bilmediğimiz birilerinin henüz tam olarak bilmediğimiz bir şeyler yaptığını biliyoruz diyor. YSK bunları ciddiyle alıyor. Siz hakimsiniz bu saçmalıklar ciddiye alınır mı? Bu işte bir gariplik olduğunu hissediyorum diyor. Somut delil olmadan." diye konuştu.

YSK Üyelerine bir çağrıda bulunarak daha önce verdikleri karara uymak zorunda olduklarını ve sahte delilleri ellerinin tersiyle itmeleri gerektiğini hatırlatan CHP başkanı Kılıçdaroğlu, "YSK üyeleri, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunmak zorundadır. Aksi halde adalet dağıtamaz. İktidar sahiplerinin demokrasiye karşı kurduğu kumpası YSK reddetmeli.” ifadelerini kullandı.

31 Mart tarihinde yapılan seçimleri kazanıp görevleri başında olan belediye başkanlarına konuşan Kılıçdaroğlu, "Seçildikten sonra sizlere 10 temel ilkeyi gönderdik. Bir belediye başkanı suçlayıcı bir dil kullanmamalı, biz bu seçimlerde elde ettiğimiz başarıyı kullandığımız olumlu dile bağlıyoruz. Olumlu bir dil kullanmak çök önemli. İntikal alacağım, hesabını soracağım bunlar yok bizim kitabımızda. Yapacağınız çok işler var. Bütün bu vaatleri yerine getirmek için yükünüz çok daha ağır." diyerek ekledi, "Mesai arkadaşlarınıza da vatandaşa hizmet ettikleri sürece diyeceksiniz ki beraber çalışacağız ama görevini yapmıyorsa yeni ayrı şey."

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 15:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler