CHP Milletvekili Özgür Özel'den ek gösterge ve mahkumlara af açıklaması

CHP Milletvekili Özgür Özel’den ek gösterge ve mahkumlara af açıklaması geldi. TBMM genel kurulunda konuşan Özgür Özel, af yasasına ve ek gösterge konularına değindi.

CHP Milletvekili Özgür Özel'den ek gösterge ve mahkumlara af açıklaması

TBMM genel kurulunda CHP’li Özgür Özel’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Mahkumlara af meselesini gündeme getiren Özel, mahkumların ve mahkum yakınlarının duygularının sömürüldüğünü ve seçim öncesinde vaat edilen sözlerin yerine getirilmediği belirtti.

Özgür Özel konuşmasına şu şekilde başladı: "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Adalet ve Kalkınma Partisi, Meclisin buradan sonra nasıl çalışacağını ve nasıl tatile gireceğini planlamış. Türkiye'de belki bunu müjde olarak görenler vardır ama bundan büyük hüzün duyanlar da var. Nereye gidiyorsunuz arkadaşlar? Nereye gidiyorsunuz? Geçen sene, 24 Haziran seçimlerinden önce affı ortaya atıp, cezaevlerinde yatan kişilerin, onların yakınlarının duygularını istismar edip, daha sonra bu konuda hiçbir şey yapmayanlar nereye gidiyorsunuz?”

“Tatili Hak Edecek Ne Yaptık Da Gidiyoruz?”

“Yargı reformu” diye, İstanbul seçimlerinden önce şaşaalı salonlarda yargı mensuplarını da karşınıza alıp, Meclisin yapacağı bir işi yürütmenin işiymiş gibi ele alıp müjdeler verenler, avuçları patlarcasına yargı reformunu alkışlayanlar nereye gidiyorsunuz? Gazeteciler hapisteyken, milletvekilleri hapisteyken, partilerin başkanları, eş genel başkanları görevlerinden dolayı hapisteyken nereye gidiyorsunuz? 3600 ek göstergeyi polise, infaz koruma memuruna kaçıncı kere söz veriyorsunuz da yapmadan nereye gidiyorsunuz? Geçen sene ilk yüz günde yapacaktınız. “Unuttuk, ikinci yüz günde yapacağız.” “31 Marttan sonra yapacağız.” “23 Haziran…” Nereye gidiyorsunuz? O polisler sizin yüzünüzden İstanbul’da, sandık başında, milletvekillerimizle birlikte on yedi gün kaskın üzerinde uyudular. Onların ek göstergesini vermeden nereye gidiyorsunuz? Çiftçinin mazotu... “Yarısı sizden, yarısı bizden…” Prompterdan okuyordu beyefendi. Vermeden nereye gidiyorsunuz? Ne tatili?

Özgür Özel’in bu sözleri sarf etmesi üzerine AK Parti sıralarından gürültüler geldi ve CHP sıralarından da “dinle , dinle” sesleri yükseldi.

“Genel Başkanların Önüne Kendilerini Attılar”

Seçimlerden önce af ile ilgili verilen sözlere dikkat çeken Özel, mağdur kişilerin kendilerini genel başkanların önlerine attıklarını ifade etti.

Özgür Özel konuşmasına şu şekilde devam etti: “Bizim af taahhüdümüz yok ama macun çıktı tüpten, geri girmiyor. Toplumsal mutabakat olan bir ceza indirimi, mağdurun da rencide olmayacağı, rıza göstereceği bir toplumsal bir mutabakatın aranması, bulunması gerekiyor. Tutuklu gazeteci ayıbından, tutuklu siyasetçi ayıbından bu ülkenin kurtulması gerek. Bunları söz verip, söz verip, söz verip ondan sonra “Gelecek haftaya perşembeye kadar bunlar, ondan sonra bize müsaade…” Size müsaade yok. Millet sizi bunları yapmadan gidin diye görevlendirmedi."

Özgür Özel konuşmasının sonunda 24 Haziran’da oy veren mahkum yakınlarının kendilerini aldatılmış hissettiklerini vurguladı.  

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler