Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çiftçilere Destek Sözü! Çiftçi Destekleri Neler? Nasıl Yararlanılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilere destek sözü verdi. Erdoğan'dan çiftçilere destek! Erdoğan çiftçilere ne sözü verdi? Çiftçilere hangi destekler var? Erdoğan çiftçilere hangi sözü verdi? sorularının cevapları haberimizde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çiftçilere Destek Sözü! Çiftçi Destekleri Neler? Nasıl Yararlanılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Külliye'de yapılan "Türkiye'nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde'' programında konuştu. Çiftçilere destek müjdesi veren Erdoğan, ucuz et konusunda başarılı olamadıklarını itiraf ett.

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen "Türkiye'nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" programında konuştu. İktidar olarak çiftçilere destek vermek için her türlü çabayı gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, ''Yılın ilk 2 ayında çiftçilere 5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptık. Mart ayında yapılacak desteklerin müjdesini paylaşmak istiyorum. Alan bazlı desteklerde 2 milyar lira, buzağı desteğinde 730 milyar lira, diğer hayvancılık desteklerinde 198 milyon lira, yem bitkileri desteklerinde 80 milyon lira, sulama elektriği tohum gibi hususlarda 148 milyon lira olmak üzere toplam 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapacağız. Tarımdaki konumumuzu daha da güçlendirmek için pek çok çalışma yapıyoruz. Biri de arazi toplulaştırmasıdır. Geçtiğimiz 10 yılda 6,1 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamladık. 

48 bine yakın genç çiftçimizi 1.5 milyar liraya yakın destekledik. Tarım arazilerinin mirasla bölünmesinin önüne geçiyoruz. 1 milyon hektarlık arazinin bölünmesini engelledik. Her tarım alanına beton yığını dikersek bu vatana ihanet ederiz. Halen 250 ovamızı sit alanı olarak ilan etmiş durumdayız. Bu sayıyı yakında 300'e çıkarıyoruz. Buralar sadece tarım yapılan yerler olarak kalacak. Tarımda finans önemlidir. Sadece geçen sene çiftçilere Ziraat Bankası aracılığıyla 32 milyar lira kredi kullandırdık. 

"TARIM SPEKÜLATÖRLERİNİ MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLARAK GÖRÜYORUZ" 

Vatandaşlarımızın en çok kullandığı ürünler üzerinden sahnelenen oyunların amacı görünüyor. Spekülatörler kar hırsıyla hareket ederken bir kısmı daha derin emeller güdüyor. Bu tür tezgahları bozmaya devam edeceğiz. Çiftçi kardeşlerim vasıtasıyla tüm ülkeme sesleniyorum, ne üreticimizin alın terine ne de tüketicimizin sofrasına göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Spekülatörleri milli güvenlik sorunu olarak görüyor ve ona göre muamele ediyoruz. 

ERDOĞAN'DAN İTİRAF

Çok uğraşmamıza rağmen vatandaşlarımıza uygun fiyatta et sunamadığımızı itiraf ediyorum. Hayvancılıkta durumumuz daha iyiye gidiyor. Küçük baş hayvanlarda yaklaşık 32 milyondan 46 milyonluk bir yükseliş göze çarpıyor. Süt üretimimiz 8,4 milyon tondan, 22,1 milyon tona çıktı. Kırmızı et üretimimiz 450 bin tondan 1 milyon tona çıktı. Gerileme yok, hep yükseliyoruz. Nitekim üretimdeki bu artışlar sayesinde ülkemizde kişi başına yıllık süt tüketimi 122 litreden, 258 litreye yükseldi. kırmızı et tüketimi de 6 kilodan 15 kiloya çıkmıştır. Dolayısıyla yapmamız gereken girdi maliyetlerini düşürerek daha hesaplı üretimleri teşvik etmektir. Her iki üründe de dışa bağımlılık söz konusudur. Planlı üretime geçerek ithalatı azaltmayı planlıyoruz. 

TARIM SEKTÖRÜ ŞAHLANACAK

Tarım sektörünü şaha kaldıracağız. Ülke ve millet olarak ne zaman hedeflerimize yaklaşsak bir takım senaryolar devreye giriyor. Ağaç kestiğimiz yalanıyla ortalığı birbirine kattılar. Bu ülke yeşillendiyse bizimle yeşillendi. Biz kayyım olayını hukuk çerçevesinde yargı vasıtasıyla devreye soktuk. Bunlardan bunları aldık çünkü devletin gönderdiği parayı Kandil'e gönderenlerle yola devam edecek halimiz yoktu." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 13:53

YORUM EKLE