Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; Bu bir ateşkes değil, Harekata ara verildi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında gerçekleşen ateşkes anlaşmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak bunun ateşkes olmadığını bir ara verildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; Bu bir ateşkes değil, Harekata ara verildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Beştepede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında gerçekleşen görüşme sonrasında bir basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Bugün Cumhurbaşkanılı Külliyesinde gerçekleşen müzakerelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dirayetli liderliği sonucunda istediklerini aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, bunun bir ateşkes olmadığını sadece YPG'nin bölgeden çekilmesi için 120 saatlik bir süre ile ara verildiğini kaydetti.

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulamsı planlanan güvenli bölge tesisi ile ilgili ABD ile bir mutabakat yapılamadığı için Barış Pınarı Harekatı'na başlandığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu konuşmasında "Amacımız, bölgenin teröristlerden temizlenmesiydi. Bugünkü müzakerelerde Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliği sonucunda istediklerimizi aldık. ABD tarafı, Türkiye'nin meşru güvenlik çıkarlarının korunması bakımından güvenli bölgenin önemini ve işlevselliğini kabul ediyor. Buranın kontrolünün Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmasında tam mutabakat sağlandı. Böylelikle ABD tarafı harekatımızın ve hedeflerimizin meşruiyetini kabul etmiş oldu." ifadelerini kullandı.

Görüşmelerde YPG'nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağlandığını belirten Çavuşoğlu, "Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı temelinde siyasi sürece bağlılığımızı da bugün bir kere daha teyit ettik, vurguladık." diye konuştu.

NATO üyesi olan iki ülke arasında gerçekleşen anlaşma ilgili değerlendirmeler yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

"PKK/YPG'nin 120 saat içinde güvenli bölgeden çıkması için Barış Pınarı Operasyonu'na ara vereceğiz. Durdurma değil, ara vereceğiz. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır. Biz, sadece zaten operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekata ara veriyoruz. Güvenli bölgeden terör unsurları tamamen çıktıktan sonra ancak harekatı durdurabiliriz. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır. Biz operasyona ara verdiğimizde ABD tarafı yaptırım girişimlerini durduracaktır ve daha sonra biraz önceki şartlar gerçekleştikten sonra, yani 120 saat içinde YPG unsurları çıktıktan sonra biz ancak harekatı durdurabiliriz. Bu aşamadan sonra da şu andaki mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır."

Güvenli bölgenin kapsayacağı alana ilişkin bir gazetecinin sorduğu soru üzerine açıklama yapan Çavuşoğlu, bölgeden ABD askerlerinin çekilme kararı aldıklarını hatırlatarak, Münbiç dahil Suriye'nin bazı bölgelerinde rejim askerlerinin bulunduğunu ve Fırat'ın doğusunda Türkiye sınırına yakın bölgelerde de rejim güçlerinin olduğunu bildiklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Dünden itibaren Ayn el-Arap-Kobani bölgesine de yine rejim ve Rusya unsurları girdi. Dolayısıyla Münbiç ve bazı diğer bölgeleri de zaten kimlerle görüşeceğiz? Rusya'yla." diye yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğünü ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Soçi'ye davet ettiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, Soçi'de gerçekleşecek görüşmede bu konuların Rusya ile tekrar konuşulacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 13 Kasım tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan ABD ziyaretinin hala geçerli olup olmadığı ile ilgili de Çavuşoğlu, "Trump davet etti ve bugün de gördük ki davet halen geçerli, dünden beri yaptığımız görüşmelerde de bunu görüyoruz. Tabii ki önümüzdeki süreçte inşallah bu ortak açıklamanın içinde yer alan unsurlar başarılı bir şekilde uygulanır, bizim endişelerimiz giderilir, beklentilerimiz de karşılanır, adımlar atılır ve tabii ki bu ziyaret de o şartlarda gerçekleşir." açıklamasında bulundu.

Yapılan anlaşma ile birlikte verilen 120 saatlik aranın ardından durum değerlendirmesi yapan Mevlüt Çavuşoğlu, "Şimdi 120 saatlik bir ara verme var, durma değil, ara verme. Niçin? Bu teröristlerin buradan çıkması için ve bunu kim yapacak? ABD yapacak. Bu süreç başladığı zaman ABD'nin taahhüdü ilave yaptırımlarla ilgili herhangi bir çalışma olmayacak. 120 saatlik süreden sonra bu teröristler tamamen buradan çekilirse, bu şartlar yerine geldiği zaman o zaman biz harekatı durduracağız. Harekatın amacı ne? Buradan teröristlerin temizlenmesi, dolayısıyla bu gerçekleştiği andan itibaren de bu aşamaya geldiğimiz zaman da şu andaki mevcut yaptırımlar da ortadan kaldırılacak." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 15:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler