Erdoğan, Barzani'yi ve Referandum Sürecini Sert Bir Dille Eleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirdiği konuşmasında Kuzey Irak referandum sürecini ve Barzani'yi hedef alırken, Trump ile gerçekleştirdiği konuşmaları dile getirdi.

Erdoğan, Barzani'yi ve Referandum Sürecini Sert Bir Dille Eleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Güvenlik Konseyi ve Bakanlar Kurulu toplantısının hemen sonrasında Kuzey Irak referandumu ile alakalı olarak konuşmalar yaptı. Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Barzani’nin referandum kararı ile ilgili "akıl tutulması" yorumunu yaptı. Bu davranışların siyasi bir acemilik olduğunun üzerinde duran Erdoğan, bu siyasi anlayışın başlı başına hatalı olduğunu beyan etti. 

Barzani’nin, genel olarak Türkiye’nin tutumunu net bir şekilde bildiğini açıklamalarında dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en zor zamanlarda anlarda IKBY’in yanında olduğunu dile getirdi. Ancak atılan bu adımların yeni bir karar sürecini ortaya çıkardığını beyan etti. Bunun yanı sıra Kuzey Kürdistan yönetiminin yapılanması ile ilgili kararın Eylül'ün 22’si saat 15.00’den sonra gelecek açıklamayla netleşeceği bilgisi gündemde yer aldı.

Referandum sürecinin ayın 25’inde başlayacak olmasından dolayı MGK toplantısının ayın 22’sinde yapılacağı da Cumhurbaşkanı'nın konuşmalarında açıklık kazandı. Daha sonra ise Bakanlar kurulu ile yapılan toplantının ardından referandumla ilgili hassasiyetin boyutunun ortaya çıkacağı aktarıldı. 

Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kandil’in ağzını kullandığını beyan etti. İnsansız hava araçlarının elde edilebilmesi için yıllarca çalışıldığını belirten Cumhurbaşkanı, bunun terörle mücadele için ileri bir adım olduğunu aktardı. Erdoğan, ‘’terör yandaşların istedikleri kadar üzülsünler’’ diyerek konu ile ilgili görüşlerini açıklamayı bitirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Erdoğan, konuşmanın korumaları ile ilgili olan davalarla ilgili olduğunu aktardı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’a üzüntüsünü ilettiğini belirtti. Trump’un ise buna yanıt olarak ‘’Ben bundan dolayı çok üzgünüm. İncelettim ama bu federal devletin değil, eyalet devletinin yaptığı bir yanlış’’ dediğini aktardı. 

Ayın 21’inde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trump ile birebir görüşme gerçekleştireceği bilgisi paylaşılırken; bunun yanı sıra Erdoğan, yapılan bu yanlışların Trump yönetimini de gölgelediğini konuşmasında dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 14:10

YORUM EKLE