Erdoğan ve Putin'den İkinci Raund

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu ay ikinci kez görüşecek. Suriye konusunda bir mutabakata varılması beklenen görüşme yarın gerçekleşecek.

Erdoğan ve Putin'den İkinci Raund

Suriye konusunun dünya gündemindeki ateşi düşmüyor. 7 yılı aşkın süredir pek çok ülkenin silahlı güç bulundurduğu Suriye’de meselenin çözümü için önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Kısa bir süre önce İdlib’te yaşanan krizin çözümü için Türkiye-Rusya-İran Devlet başkanları bir araya gelmişti.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Suriye konulu bu konferansın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin yeniden görüşme kararı aldı. Meseleye daha farklı bir açı getirebilmek için yapılacak olan bu görüşmeye Rusya ev sahipliği yapacak. Soçi’de gerçekleştirilecek olan bu görüşmenin dünya kamuoyuna an be an aktarılacağı ifade edildi.

Tahran Zirvesi 45 dakika sürmüştü

İran-Rusya-Türkiye arasında gerçekleşen üçlü müzakere 45 dakika sürmüştü. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki sivil vatandaşların can güvenliğine dikkat çekmişti. Rejim çıkarları adı altında binlerce insanın öldürülmesine seyirci olunmayacağını söyleyen Erdoğan, Astana ruhuna sadık kalmayı önerdi.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Dolmabahçe’de gazetecilere açıklamada bulundu. Kalın, İdlib’teki mevcut durumun korunması için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtmişti. Kalın, çözümün askeri yollarla değil siyasi amaçlarla olması gerektiğinin de altını çizdi.,

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 22:01

YORUM EKLE