HDP Eş Başkanı Yüksekdağ’a 10 Yıla Kadar Hapis Cezası İstendi

Eski HDP Van Milletvekili ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın ‘’terör örgütü propagandası yapmak’’ suçundan 10 yıla kadar hapis istemi talep edildi.

HDP Eş Başkanı Yüksekdağ’a 10 Yıla Kadar Hapis Cezası İstendi

Terör soruşturması kapsamında HDP Eş Genel Başkanları olan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ve pek çok HDP milletvekili gözaltına alınmıştı. İfade vermek üzere adliyeye çağrılan ancak ifade vermeyeceğini beyan eden bu şahıslara güvenlik güçlerimiz gerekli operasyonları gerçekleştirmişti. Bununla birlikte tutuklu olarak yargılanan Figen Yüksekdağ’ın hapis cezasının kesinleşmesiyle birlikte, bu şahsın parti üyeliği düşürülmüştü.

Mersin de gerçekleştirdiği konuşmaları sebebiyle yargılandığı davada Yüksekdağ’ın 10 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasının talep edildiği belirtildi. Gerçekleştirdiği konuşmada ‘’terör örgütü propagandası yapmak, Türkice Cumhuriyeti devleti ve hükümeti alenen aşağılamak’’ suçlarından yargılanmakta olan Yüksekdağ, mahkemeye Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katılmıştı. Bir önceki duruşmada ise mahkeme başkanı, dosyalarda yapılan incelemelerin ardından davayı reddetmişti. Aynı zamanda bir önceki duruşmada kendisine gerekli bilgilerin ulaştırılmadığını ve bunun için de savunma yapmak için ek süre talep etti.

Terör Örgütü Propagandası Suçunu İşlediği Belirlendi

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından gerçekleştirilen terör operasyonlarında öldürülen hainleri sahiplenen ve bununla birlikte bu teröristleri de övücü nitelikte konuşmalar yapan Figen Yüksekdağ’ın terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediği belirlendi.

Yıllardır PKK İle İşbirliği İçerisindelerdi

Silahlı terör örgütü PKK’nın sözde üst düzey yetkilileriyle birlikte fotoğrafları görüntülenen HDP Eş Genel Başkanları dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından anında gerekli işlemler yapıldı. Vatana ihanet içerisinde olan ve dağda kahraman askerlerimize karşı hain saldırılar gerçekleştirmekte olan şahıslar, milletvekili sıfatı taşıyan şahıslar tarafından desteklenmekteydi. Hatta zaman zaman ülkemiz vatandaşlarının can güvenliğini tehlike altına alabilmek için her türlü haince eylemi gerçekleştirmekte olan bu şahıslar güvenlik güçlerimizce etkisiz hale getirilmeye devam ediyor.

Pek Çok Milletvekili Bu Süreçte Gözaltına Alındı

Milletvekillerinin dokunulmazlık hakkından faydalanmakta olan ve örgütle bağlantısı bulunmakta olan şahıslar dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla birlikte anında gözaltına alındı. Bu süreçte etkisiz hale getirilen bu şahıslar ise şuanda gerekli iddianamelerin hazırlanmasını beklemekteler. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2017, 18:39

YORUM EKLE