HDP İmamoğlu'nu Destekleyecek mi? HDP Grup Başkanvekili Açıkladı!

YSK'nın İstanbul seçimi iptali ve yenilenmesi kararı sonrası HDP Ekrem İmamoğlu'nu destekleyecek mi? HDP Grup başkanvekili Saruhan Oluç, HDP'nin 23 Haziran İstanbul seçimleri ile ilgili tavrını açıkladı.

HDP İmamoğlu'nu Destekleyecek mi? HDP Grup Başkanvekili Açıkladı!

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Muhalefet partilerine eleştirilerde bulunan Oluç, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle görüşmesi cümlesinin zor olmadığını ifade etti. Bu konuda MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin fikirlerini beyan ettiğini işaret eden Oluç, muhalefet partilerinin iktidarın hukuk dışı faaliyetlerine çifte standart uygulayamayacağını belirtti.

Gösteri Hakkı Anayasal Bir Haktır

Annelere yönelik cezaevinde uygulanan şiddetlerin hukuksuz olduğunu ifade eden Oluç, gösteri hakkının Anayasal bir hak olduğunu ifade etti. İçişleri Bakanı’nın muhtarları görevden almaya başladığını konuşan Oluç, hakkında hüküm veya suçlama bulunmayan kişilerin suçlu ilan edildiğini söyledi.

YSK’nın Meşruiyeti Sorgulanıyor

YSK’nın İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesi kararı hakkında da konuşan Oluç, kararı ‘’Hukuka ve demokrasiye açık bir şekilde darbe.’’ değerlendirmesinde bulundu. YSK’nın asil üyeleriyle toplanıp bir karar alabileceğinin altını çizen Oluç, YSK’nın 8 yılı aşkın bir süredir Anayasaya aykırı olarak faaliyet gösterdiğini aktardı.

YSK’nın 2014 yılından bu yana yedek üyelere oy kullandırarak karar aldığını konuşan Oluç, verilen karar sonrası YSK’nın meşruiyetinin sorgulanır hale geldiğini belirtti. YSK’nın Anayasa’yı çiğneme hakkı olmadığını hatırlatan Oluç, üst mahkeme olmamasına karşın böyle kararların alındığını aktardı.

Pembe Tablolar Ekonomiyi Toparlayamaz

Oluç, geçtiğimiz haftada doların 6.25 seviyesine çıktığını anlatarak gerçeklerin Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın anlattığı gibi olmadığını söyledi. Demokrasi konusunda iktidarın atmış olduğu adımların güvensizliği artırdığına değinen Oluç, bu durumun da TL’nin değerini düşürdüğünü kaydetti.

Muhalefet Partileri Hükümlü Haklarına Sahip Çıkmalı

Medya mensuplarının sorularını da yanıtlayan Oluç, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘’Öcalan avukatları ile görüşebilir’’ açıklaması hakkında da konuştu. Oluç, bütün muhalefet partileri ve iktidar mensuplarının hukuka uygun davranması gerektiğini anlatarak, muhalefet partilerini hükümlü haklarına sahip çıkmaya davet etti.

İstanbul İçin Net Bir Karar Alınmadı

HDP’nin 23 Haziran İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyip desteklemeyeceği hakkında da değerlendirmede bulunan Oluç, ‘’MYK ve PM toplandı. Ancak süreç henüz tamamlanmadı. Tartışmalar son bulduktan sonra topluma açıklama yapılacak.’’ diyerek konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 10:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler