betgram betgram setrabet

18 Temmuz 2019 Perşembe 02:05
İhtiyat Akçesinde değişiklik düzenlemesi meclisten geçti

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında kanun TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Parlamentodan geçen kanun Varlık Barışının yıl sonuna kadar uzatılmasını ön görüyor. Buna göre yurtdışında bulunmakta olan para, altın, döviz, menkul kıymet ile diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda süre uzatıldı ve bu transfer için yüzde 1 oranında vergi uygulanmasına karar verildi.

Yurtdışındaki para, döviz, altın ve diğer sermaye piyasası araçlarını 31 Aralık 2019 tarihine kadar bildirmiş olan bireyler serbestçe tasarruf etme olanağına sahip olacak. Alınan bir diğer karara göre Merkez Bankası’nın yıllık kârının yüzde 20’si ihtiyat akçesine aktarılmayacak ve Merkez Bankası gerekli durumlarda talepleri anlık olarak karşılayacak.

Vergi İncelemesi Yapılmamasına Karar Verildi

Vergi dairelerine beyan edilmiş olan varlıkları değeri üzerinden yüzde 1 vergi alınmasına karar verildi. Vergi, gider yazılamayacak ve başka bir vergiden de mahsup edilmeyecek. Bu bağlamda Türkiye’ye getirilmiş olan veya kanuni defterlere kaydedilmiş varlıkların elden çıkarılması halinde doğacak zararlar, gelir veya kurumlar vergisi uygulaması bakımından herhangi bir gider veya indirim kabul edilmeyecek.

Merkez Bankası’nda da Düzenlemeler Yapıldı

TBMM Genel Kurulu’ndan geçen kanun teklifi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın görev ve yetkilerinde de birtakım değişiklikleri ön görüyor. Buna göre Merkez Bankası artık zorunlu karşılıkları belirlerken bilanço içi ve dışı unsurları da değerlendirecek.

İhtiyat Akçesinde Değişiklik

İlgili kanun hükümlerine göre Merkez Bankası’nın yıllık safi kârının yüzde 20’si ihtiyat akçesi için ayrılmaktaydı. Yapılan değişikliğe göre hisse senetlerinin nominal değerleri üzerinden yüzde 6 oranında ilk kâr hissesi hissedarlara dağıtılacak. Ödeme yapıldıktan sonraki süreçte yüzde 10’luk kesim fevkalade ihtiyat akçesinin yerine doğrudan ihtiyat akçesine aktarılacak.

Yurtdışında Çalışan Türk Vatandaşlarını İlgilendiren Karar

Yurtdışında çalışmakta olan Türk vatandaşlarıyla yurtdışında çalışırken veya yurda kesin dönüş sonrasında hayatını kaybetmiş Türk vatandaşı olan hak sahipleri, SGK’ye başvuruda bulunması halinde Yurtdışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurtdışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanun haklarından yararlanması mümkün olacak.

Aynı kanun hükümlerine göre yurtdışı borçlanmasında prim oranı yüzde 32’den yüzde 45’e yükseltilecek. Borçlanılmış süreler, kısmi aylık statüsüyle tam aylığın statüsünden farklı olacağından, tam aylığın bağlanacağı statü ile bağlanacak SGK’da tespit edilecek.

Son Güncelleme: 18.07.2019 02:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler