İmamoğlu Mazbatasını Alacak Mı? YSK İtiraz Süreci Nasıl İşleyecek?

31 Mart yerel seçimleri tamamlanmasına rağmen resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu önde olmasına rağmen henüz mazbatasını alamadı. İtiraz ve karar süresi tamamlandı ve artık İstanbul'da düğüm çözülüyor. İstanbullular İmamoğlu mazbatasını alacak mı sorusunun yanıtını arıyor. İşte detaylar.

İmamoğlu Mazbatasını Alacak Mı? YSK İtiraz Süreci Nasıl İşleyecek?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi’nden bu yana iki haftadan daha fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen İstanbul’da seçim krizi sürüyor. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu halen mazbatasını alamadı. Siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu’na yerel seçimlerle ilgili itirazlarını verdi. İtiraz süreçleriyle ilgili karar aşaması halen devam etmekte ve AK Parti İstanbul’da seçimlerin tekrarlanması için YSK’ya başvurusunu gerçekleştirdi.

Seçimler ile ilgili siyasi partiler ilçe seçim kurullarına ve il seçim kurullarına itirazlarını iletti. Yüksek Seçim Kurulu’na yapılmış olan başvurular sonrasında karar verilmesi için gereken süre de sona erdi. Maltepe’de oyların tamamının sayılması ile ilgili karar verilmiş ve bu anlamda nihai karar merak edilmeye başlanmıştı. Oy sayımlarının tamamlanmasıyla birlikte İl Seçim Kurulu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen adaya da mazbatasını takdim edecek.

Olağanüstü İtiraz Süreci Devreye Girebilir

AK Parti ise İstanbul’da seçimin yenilenmesi için ısrarını sürdürmekte ve en geç 7 gün içerisinde olağanüstü itiraz başvurusunda bulunmak zorunda. AK Parti’nin bu süreçte gecikmeden YSK’ya başvuruda bulunacağı belirtilmekte ve YSK ise, Büyükçekmece’de ve İstanbul genelinde seçimin yenilenmesi ile ilgili itirazları değerlendirecek.

İSTANBUL SEÇİM SÜRECİ İLE İLGİLİ SON GELİŞMEYİ AŞAĞIDAKİ HABERİMİZDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

AK Parti İstanbul Seçimlerinin İptali İçin Üç Valiz Dolusu Belgeyle YSK'ya Olağan Üstü İtiraz Dilekçesini Sundu

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 18:17

YORUM EKLE