İstanbul İçin Kritik Hafta! YSK Olağanüstü İtiraz Kararını Ne Zaman Verecek?

YSK'nin bu hafta ki gündeminde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından özellikle İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili yapılan itirazlar bulunuyor. YSK bazı bölgelerde yapılan itirazlara ara kararı verirken AK Parti ile MHP'nin İstanbul seçim sonuçlarına yaptığı olağanüstü itirazlarla ilgili son kararını bu hafta vermesi bekleniliyor.

İstanbul İçin Kritik Hafta! YSK Olağanüstü İtiraz Kararını Ne Zaman Verecek?

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı olağanüstü itirazlar ile MHP'nin Maltepe ilçesi ve İstanbul'un tümü için yaptığı olağanüstü itirazlarla ilgili bazı ara kararlar verildi.

YSK, 23 Nisan tarihinde verdiği ara kararla AK Parti'nin itirazlarında geçen 41 bin 132 seçmen ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar vererek, ilçe seçim kurullarına bu araştırmayı yapması için de beş gün süre tanımıştı.

İstanbul'daki bazı ilçe seçim kurulları araştırılmaları için verilen beşer günlük sürenin tamamlanmasının ardından YSK üyeleri toplanarak, ilçe seçim kurullarından gelen sonuçlara göre değerlendirme yapacak. Kurulun en geç 3 Mayıs Cuma günü son kararını vereceği söyleniyor.

AK Parti ve MHP'nin sunduğu başvuru dilekçesinde, bazı kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddia edilmiş, toplam 970 kişinin Maltepe İlçe Seçim Kurulunca Kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu başkan ve üyesi yapıldığı iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 13:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler