İyi Parti Genel Başkanı Akşener Mersin Adayı İçin 2. Alternatif Çözümü

İyi Parti genel başkanı Meral Akşener'in Mersin'den aday gösterdiği ve TBMM tarafından reddedilen Burhanettin Kocamaz için söylediği "2 alternatif var" sözleriyle ilgili çözümünü açıkladı. Akşener'in çözümünün ilk olarak Burhanettin Kocamaz'ın belediye meclis üyesi olarak aday gösterilmesi, ikinci alternatifinin ise Kocamaz'ın iş adamı olan oğlu Mustafa Kocamaz'ın aday gösterilmesi olduğu öğrenildi.

İyi Parti Genel Başkanı Akşener Mersin Adayı İçin 2. Alternatif Çözümü

Adaylık başvurusundaki gecikme sebebiyle İyi Parti'den, yasadaki 'başvuru yapıldıktan sonra bir başka partiden aday olunamaz' hükmü nedeniyle Demokrat Parti'den adaylığı reddedilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz için formül arayışları devam ediyordu. Kocamaz için önerilen formüllerden 1.si, belediye başkan adaylığı reddedilen Kocamaz'ın belediye meclis üyesi olarak aday gösterilmesi, 2.ci formül ise Kocamaz'ın iş adamı olan oğlu Mustafa Kocamaz'ın aday gösterilmesi olduğu bilgisi sunuldu.

Başkanı Meral Akşener seçim kurullarının Kocamaz'ın adaylığı ile ilgili ret kararları üzerine, "Benim bizzat Sayın Kocamaz'a önerdiğim 2 altenatif var. O seçenekler kendisine aittir" diye açıklamada bulunmuş fakat kendisinin izni olmadan paylaşamayacağını belirtmişti.

Fakat Yüksek Seçim Kurulu kaynakları ve hukukçular bu formülün geçerliliği olmadığı görüşünde. Kocamaz'ın adaylığının reddine gerekçe olan Siyasi Partiler Kanunu'nun 40'ıncı maddesine dikkat çeken kaynaklar, adaylık sürecinde parti değiştirmeye engel olan düzenlemenin sadece belediye başkan adayını değil meclis üyesi de dahil tüm adayları kapsadığına dikkat çekiyor. 

Belediye başkanı ve meclis üyesi adaylarıyla ilgili değişiklik başvurularının en geç 1 Mart tarihine kadar yapılması gerekiyor. Kocamaz'ın adaylığı ile ilgili bir formül bulunamazsa Demokrat Parti YSK'ye başka bir aday bildirecek. İyi Parti'nin büyükşehir belediyesi için aday çıkaramazsa Millet İttifakı kapsamında CHP'nin adayına destek vereceği edinilen bilgiler arasında.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 20:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler