Kemal Kılıçdaroğlu, TRT’nin canlı yayınının geç başlamasına tepkili

Kılıçdaroğlu, TRT Haber ve kuruma ait kanalların canlı yayınının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması sebebiyle geç başlamasını eleştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, TRT’nin canlı yayınının geç başlamasına tepkili

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TRT canlı yayınının Erdoğan konuşması sebebiyle yarım saat geç başlamasına ateş püskürdü. Bu öneğin tek adam rejiminin en net öneği olduğuna değinildi. Erdoğan’ın sözünün kesilememesine ve kesilmesine de kimsenin cesaret edemediğine dikkat çekti.

Kimyasal silah insanlık suçudur!

İdlib’te Esed rejimi tarafından sivil insanlara kimyasal silah kullanılması Kılıçdaroğlu tarafından eleştirildi. Ana muhalefet lideri bu durumun bir insanlık suçu olduğuna değindi. Bu suça bütün dünyanın karşı çıkması gerektiğini aktaran CHP lideri, Esed’in evrensel kurallar içerisinde yargılanması gerekliliğini belirtti.

Uluslararası antlaşmaların tamamında kimyasal silahın yasak olduğu vurgulandı. Kimyasal silahın bütün canlılar için bir tehdit niteliği taşıdığı noktası üzerinde duruldu. Bu süreçte Esed rejimi tarafından küçük çocukların hayatlarını kaybettiğinin gözlemlendiğinin de altı çizildi.

Bu konuda bütün ülkelerin bir araya gelerek insanlık namına ortak bir davranış biçimi belirlemesi gerekmektedir dendi.

Suriye olaylarının sebebi Türkiye’dir

Kılıçdaroğlu, Suriye’deki olayların başlangıcında Türkiye’nin sebep olduğuna vurgu yaptı. Ülkemizin Suriye’de hiçbir işi olmadığını vurgulayan CHP lideri, bu şekilde içişlere müdahale edilmesinin yanlış olduğu üzerinde durdu.

Kılıçdaroğlu, böyle bir tablonun ortaya çıkmasının temel sebebinin ise ülkemizin Suriye’de izlediği yanlış politika olduğunu konuştu. Hatta Dışişleri Bakanı’nın da bu durumu onayladığını sözlerine ekledi.

Tek adamın tipik öneğini dün akşam yaşadık

CHP Başkanı, genel olarak tek bir kişiyi yetkilendiren maddelere karşı olduğuna değindi. Bu süreçte tek adam rejiminin en tipik öneğinin yaşandığına da değinildi.

Saat 19.00’da televizyon programına katılacağını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünün kesilemediğini konuştu. Bundan dolayı da programa yarım saat boyunca geç başlandığına değindi. Tek adam rejimine karşı olduklarının altını çizen ana muhalefet lideri, parlamenter demokratik rejimden vazgeçildiğine vurgu yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2017, 11:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler