Kılıçdaroğlu'nun Avukatı'nın Tutuklanması ile İlgili Açıklamalar Yapılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Gelen Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Avukatı bir süre önce FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Parti yetkilileri tutuklama kararı hakkında açıklamalar yaptılar.

Kılıçdaroğlu'nun Avukatı'nın Tutuklanması ile İlgili Açıklamalar Yapılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı, Ankara’da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada CHP liderinin avukatı Celal Çelik gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Üniversitesi’nde 7’si tutuklu 40 sanık için gözaltının gerçekleştirildiği gündemde yer aldı. Davayla alakalı olarak 7’si tutuklu bulunan toplamda 40 şüphelinin silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan yargılandığı bilgisi de kısa bir süre önce paylaşılan bilgiler arasında yer almıştı. FETÖ’nün avukat yapılanmasıyla ilgili olarak devam eden soruşturmalar yeni bir boyuta ulaştı. Bu süreçte çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin arasında CHP liderinin avukatının de yer alması gündemde bomba etkisi yarattı.

Emniyet Müdürlüğü tarafından Çelik Ankara’da gözaltına alındı. Kılıçdaroğlu’nun avukatının evinde detaylı bir şekilde inceleme yapıldığı açıklanırken, gözaltına alınan avukatın İstanbul’a getirileceği aktarıldı. Zanlının, Samanyolu TV ve diğer FETÖ işbirlikçi televizyon kanallarının kapatılmasıyla beraber, Digitürk üyeliğini de iptal ettirdiği bilgisi gündemde yer aldı. Avukat Celal Çelik’in, Kılıçdaroğlu’nun eski baş danışmanı Fatih Gürsul ile bir süredir sık sık iletişimde olduğu açıklanırken, özellikle de bunun MİT tırlarının durdurulması sürecinde gerçekleştiği dikkatleri Fatih Gürsul'ün üzerine topladı. Gözaltı operasyonunun ardından Celal Çelik’in evinde detaylı inceleme başlatıldı. İstanbul’a sevk işlemi başlatılan Çelik ile ilgili araştırma ve soruşturmalar sürüyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, avukatının gözaltına alınmasıyla ilgili olarak ‘’akıl tutulması’’ yorumunu yaptı. FETÖ’yle mücadele kapsamında FETÖ’ye destek verildiğini beyan eden Kılıçdaroğlu, yapılanın bir yanlış olduğunu şiddetle belirtti. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan da konuyla alakalı olarak bir takım açıklamalar yaptı. Tezcan, Çelik’in FETÖ suçlamasıyla evi basılacak son insan olduğunu bildirirken; Çelik’in hayatı boyunca FETÖ’ye karşı olduğunu belirten ana muhalefet sözcüsü, durumun Ergenekon ve Balyoz süreçlerine benzetilmeye çalıştığını da belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2017, 00:14

YORUM EKLE