Kuzey Irak Referandumu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Tarafından Ele Alındı

Yaklaşan Kuzey Irak referandumu ile ilgili olarak birçok devlet yetkilisi konuşmalar verdi. Bir konuşma ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından gündeme getirildi.

Kuzey Irak Referandumu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Tarafından Ele Alındı

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ, KUZEY IRAK REFERANDUMUNU DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, referanduma yönelik flaş açıklamalarda bulundu. Referandumun iptal edilmemesi halinde ciddi sonuçları olacağını belirtti. Kalın, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısını hatırlattı.

Türkiye’nin her zaman Irak Kürtlerini destekler tavırda olduğunu belirten Kalın, referandumu vahim bir hata olarak değerlendirdi. Bunun yanında bölgedeki krizlerin bu referandum ile tetikleneceğinin altı çizildi.

BARZANİ: ARTIK BUNUN İÇİN ÇOK GEÇ

Kuzey Irak referandumunun ertelenmesi için artık çok geç olduğunu belirten Barzani, referanduma ‘’evet’’ mitinginde konuştu. Ertelenmesi için gece gündüz baskıya maruz kalındığını aktaran Barzani, görüşmelere hazır olunduğunu belirtti. Referandum sınırlarının çizilmesiyle ilgili emrivaki fikirlerin dayatılmasının yanlış olduğu vurgulandı. Bunun yanında referandum sonrasında sınır ülkeleriyle olan bütün ilişkilere yeniden açık olduklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin referandumla ilgili karara değinen Kuzey Irak lideri, DEAŞ’a yönelik verilen mücadelenin hız kazanacağını söyledi. 100 yıl boyunca tehditlerle Irak yönetiminin cezalandırıldığının altını çizdi ve ‘’Acaba yetmiyor mu bu kadar cezalandırma’’ ifadesini kullandı.

7 Haziran tarihinde siyasi partilerle bir araya geldikten sonra 25 Eylül’de bütün çevre bölgeleri kapsayacak referandum gerçekleşeceği aktarıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AKIL TUTULMASINDAN ÖTE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak referandumunu akıl tutulması olarak değerlendirdi. Bu kararın siyasi bir acemilik olduğunu ve bu siyasi anlayışın yanlış olduğunu bildirdi. Irak referandumunun ülke bütünlüğünü bozacağı ve bu durumun Türkiye için de tehlikeli olduğunun altı çizildi.

MGK KUZEY IRAK REFERANDUMU İÇİN KARARI VERDİ

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı dün gerçekleşti. Kuzey Irak’ta gerçekleşecek olan referandumun toprak bütünlüğünü bozacağı yönünde bir karar çıktı. Irak ve IKBY yönetiminin karşılıklı olarak masaya oturması gerektiği ve anayasal temelle çözüme kavuşturulması gerektiği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2017, 16:49

YORUM EKLE