Metiner, İttifakın Sürdürülebilirliğini Ortaya Koydu

AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner, 24 Haziran'da bir araya gelen AKP ve MHP ittifakını değerlendirdi. İttifakın gelecekte göstereceği performans ile ilgili önemli noktalara değindi.

Metiner, İttifakın Sürdürülebilirliğini Ortaya Koydu

Yerel seçim çalışmalarının hız kazanması ile beraber partilerin kuracakları ittifaklar ile ilgili merak edilenler netlik kazanmaya devam ediyor. Bu kapsamda AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner, Cumhur İttifakına dair açıklamalarda bulundu. İttifakı değerlendiren Metiner, köşe yazısında MHP'nin attığı adımların ittifak konusunda beklenen başarıyı getirdiğini ortaya koyuyor.

DEĞERLENDİRMEDEN KRİTİK ÖZET

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi karşısında Milliyetçi Hareket Partisi'nin göstermiş olduğu duruş, ilerleyen süreçte de AKP ile MHP arasındaki sıkı ilişkileri güçlendirdi. 15 Temmuz'da başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ülke yönetimine karşı başlatılan ve güçlü Türkiye'ye yönelik saldırı başarısız olurken, MHP ise süreç sonrasında uzun zamandır istenen ittifaktan yana oldu. Merak edilen konu ise 24 Haziran seçimlerinde net bir profil kazanan ittifak, benzer şekilde birlikteliğini sürdürecek mi yoksa bir ayrılık olacak mı? Eğer devam edilecekse bu birlikteliğin alt yapısı güçlü bir şekilde oluşturuldu mu? Çünkü iki partinin siyasi açıdan vereceği bir açık pusudaki rakipler için beklenen fırsatı yaratabilir.

Yazısında bu konuları değerlendiren Mehmet Metiner, geçmişte AKP'nin mecliste çoğunluk olduğuna, artık MHP ile paydaş olduğuna değinerek, iki parti için ittifakın mantıklı ve güvenli bir biçimde sürdürülmesi yönünde bildirimlerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 14:51

YORUM EKLE