Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı; Pazar iş günü cuma tatil olsun

Ahmet Hamdi Çamlı son olarak sosyal medya üzerinden sunduğu önerge ile gündeme geldi. AK Parti İstanbul Milletvekilinden Çarpıcı Talep! AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı Pazar günlerinin iş günü ve Cuma günlerinin resmi tatil olarak değiştirilmesini istedi. İşte ayrıntılar…

Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı; Pazar iş günü cuma tatil olsun

AK Parti İstanbul Milletvekilinden Çarpıcı Talep!

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, sosyal medya hesabı aracılığı ile yaptığı paylaşımında resmi tatil gününde değişiklik yapılmasını talep etti.

Ahmet Hamdi Çamlı, tarihte Pazar gününün iş günü ve Cuma gününün tatil olduğu zamanlarda diğer ülkelere göre çok daha ilerde olduğumuzu ifade etti. Yine aynısının yapılırsa benzer bir sonuç alınabileceğini savundu.

Osmanlı ve Türkiye’de Tatil Günleri

Osmanlı İmparatorluğu zamanlarında Tanzimat Fermanı’nın açıklanmasına kadar hafta sonu tatili uygulanmıyordu. Müslümanların tatil günleri Cuma günleri olarak uygulanmaktaydı. 1839 senesinde itibaren Osmanlı Devleti’nde tatil günü Cuma olarak tespit edilmişti.

TBMM ise 2 Ocak 1924 senesinde Resmi Tatil günü olarak Cuma gününü belirledi. Fakat 1935 senesinde ortaya konan 2739 sayılı kanun ile resmi tatil günü Pazar gününe çevrildi.

Bu uygulamanın kabul edilmesindeki asıl amaç ticari faaliyetlerde, diğer ülkeler ile ilişkilerin aksamamasını sağlamaktı.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 21:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler