Patates'te Gümrük Vergisinin Sıfırlanmasının Altında Yatan Gerçek McCain Foods Şirketi mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamasıyla geçtiğimiz günlerde patatesin gümrük vergisi sıfırlanmıştı. Önü açılan ithalatın McCain Foods şirketi aracılığı ile yapılacağı öne sürüldü. Bakan Pakdemirli'nin 2013-2018 yılları arasında söz konusu şirketin danışmanlığını yapmış olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Patates'te Gümrük Vergisinin Sıfırlanmasının Altında Yatan Gerçek McCain Foods Şirketi mi?

Hükümetin 200 bin ton patates ithalatı için gümrük vergisini sıfırlaması bazı tepkilere neden olurken, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin dünyanın en büyük patates üreticisi olan McCain Food şirketinde 2013-2018 yılları arasında danışman olarak görev almış olmasıdı tartışmaların boyutunu başka bir noktaya taşıdı. CHP Edine Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iddiaları bir soru önergesiyle TBMM'ye taşıdı.

Gaytancıoğlu'nun Meclise sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

-Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Foods şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?

-Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Foods şirketine danışmanlık yapmış mıdır?

-Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Gözler şimdi meclisten çıkacak karara ve Dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi McCain Food Şirketi'ne çevrildi.  Türk firmalarının, Tarım Bakanı Pakdemirli'nin danışmanlığını yaptığı McCain Food'dan ne kadarlık gümrüksüz ithalat yapılacağı ise merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 15:55

YORUM EKLE