Romanların partisi ne zaman kurulacak? Romanlardan yeni parti çalışması!

Yeni partilerin kurulmaya başlandığı ülkemizde bir parti açıklaması da Romanlardan geldi. Romanların partisinin ne zaman kurulacağı sosyal medya da çok konuşulan bir konu oldu. Partinin ne zaman kurulacağından yapılmış olan açıklamalara kadar tüm detaylar haberimizde.

Romanların partisi ne zaman kurulacak? Romanlardan yeni parti çalışması!

Son zamanlarda ülkemizde siyasi alanda pek çok parti kurulacağı haberleri gündemden düşmüyor. Yeni kurulacak partilere bir yenisi de Romanlardan geldi. Romanların “Güzel Parti” adını verdiği partiyi kuracakları ve çalışmalara başlandığı bildirildi.

Denekler adı altında seslerini duyurmaya çalışan Romanlar, Güzel Parti adında bir parti kuracaklarını ve haklarını savunacaklarını duyurdu. Yeni partinin başkanı olarak açıklamalarda bulunan Hüseyin Akbulut, parti kurma çalışmalarının 2020 ocak ayında başlayacağını duyurdu.

Romanlar 1’er milletvekili ile susturulmaya çalışıldı

Parti kurma çalışmalarının Roman çevrelerde heyecanla karşılandığını dile getiren Hüseyin Akbulut “CHP, Özcan Purçu'yu Meclis'e milletvekili olarak gönderdi; AKP de Cemal Bekle'yi milletvekili olarak Meclis'e gönderdi. Tabii bunlar, konu mankeni olarak gönderildiler. 5.5 milyon oyu olan Romanlar, 1'er milletvekiliyle susturulmaya çalışıldı.” Dedi.

Bugüne kadar pek çok alanda gururlarının kırıldığını dile getiren Akbulut partinin kurulma amacını şu şekilde dile getirdi;

"Bir parti kuruyoruz ve bu parti ile bizim de çocuklarımız Meclis'e gidecek, belediye başkanı olacak, milletvekili olacaklar, meclis üyesi olacaklar, il başkanları, ilçe başkanları olacak. Bütün Romanlara tüzel kişilik kazandıracağız ve söz sahibi olacaklar."

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 23:01

YORUM EKLE
YORUMLAR
Farkındalık
Farkındalık - 7 ay Önce

Parti kurulsun ama bu partinin başına romanlardan üniversitesi bitirmiş insanlar yönetsin.

Turan ŞALLI
Turan ŞALLI - 7 ay Önce

Edirnede Türkiyede yaşayan Roman vatandaşların sosyal sorunların çözümüne yönelik siyasi parti örgütlenmesi adına ‘GÜZEL PARTİ kurulması yönünde girişimler yapılacağı bilgisi paylaşılmıştır. Demokratik katılım adına Roman vatandaşlar gerek yerel yönetimlerde, gerekse, TBMM de temsil hakkına sahip olma girişimleri demokratik katılımın bir gereğidir. Uzun zamandır Türkiyede bazı Roman dernek başkanı, federasyon başkanlarının Romanlar için parti kurulması söylemi cılız bir şekilde hep vardı. Şimdilerde bu söylem yerini bulur mu? Bunu zaman gösterecek. Meseleye derin baktığımızda Romanların sosyal gerçekliği ile bakma zorunluluğu vardır.

Siyasi parti kurulması istediği Roman vatandaşların toplumsal talep ve istediği midir? Yoksa bazı Roman dernek başkanlarının siyasal beklentilerinin karşılanıp karşılanmaması sorunu mudur?

Yoksa farklı bir toplumsal beklenti mi hedeflenmektedir?


Popüler Haberler