Yeni partiyi ne zaman kurulacak? Ali Babacan yeni partisi ne zaman açılacak?

Meclis hareketlenmiş durumda.İstanbul seçimleri bittikten sonra gündeme Ali Babacan geldi. Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan yeni bir parti kuracağı söylemleri mecliste hareketlenmelere neden oldu. Yeni parti ne zaman kurulacak, Ali Babacan yeni partisi ne zaman açılacak, Mecliste neler konuşuldu, yeni partinin ismi belli oldu mu? merak edilen soruların cevabı haberimizin devamında.

Yeni partiyi ne zaman kurulacak? Ali Babacan yeni partisi ne zaman açılacak?

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan kötüye giden AKP yönetimine karşı savaş açtı. Yeni parti kuracağı söylentileri mecliste tartışılmaya başladı. Ali Babacan AKP’nin kuruluşunda da yer almış fakat son yıllarda yaşananlar yüzünden AKP nin iyi bir gidişatta olmadığını bu yüzden yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu söylemiştir.

ALİ BABACAN PARTİ KURACAĞINI ERDOĞAN’A İLAN ETTİ!

İstanbul seçimlerinden önce kamuoyuna duyurmasa da Ali Babacan yeni parti kuracağını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilan etti. 23 Haziran seçimlerinden 2 hafta önce Recep Tayyip Erdoğan ile uzun süre baş başa görüşen Ali Babacan AKP’nin eksikliklerini sert bir şekilde ifade etti. Ekonomiden, hukuktan ve askeriyeden konuşan Ali Babacan son olarak yeni parti kuracağını da burada söylemiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni parti kurmak isteyen Ali Babacan’a: ‘’Ayrılık Olmaz Bu Yol yol değil. Parti kuranların ne yaptığı ortada. Ne yapacaksanız gelin burada yapın. Davaya ihanet olmaz.’’şeklinde konuşmuştur. Bunun üzerine Ali Babacan eskiyi yad ederek AK partiyi kurarken Necmettin Erbakan’a söyledikleri cümleyi söylemiş:  ‘’Ben buraya sizinle müzakere etmeye gelmedim kararımı bildirmeye geldim.’’diyen Ali Babacan geri adım atmamış. Görüşme bu şekilde sonlandırılmış. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmeden sonra yeni partiye gitmesin diye çalışanlarının maaşlarını arttırmış ve terfi ettirmiş.

YENİ PARTİDE AHMET DAVUTOĞLU İSTENMİYOR

Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile büyük bir tartışma yaşamıştı. Fikir ayrılıkları yaşayan Davutoğlu ve Abdullah Gül, Babacan’ı da yanına alarak yeni bir parti kurma planları kurmuştur. Daha sonra bağımsız parti kurmak isteyen Davutoğlu Babacan ile pek anlaşamaz. Babacan muhalif parti için büyük adımlar atmıştır. Fakat Davutoğlu’nu partide istemez. Abdullah Gül ile anlaşan Babacan, partisinde yer alacak kişilerin siyasete dönmeyi düşünen çıkar amaçlı insanları partisinde istemediğini belirtti. Davutoğlu na sıcak bakmayan Ali Babacan, henüz net bir olayın olmadığını fakat olumsuz görüş içinde olduğunu söyledi.

AKP’DEN ALİ BABACAN’IN YENİ PARTİSİNE GEÇİŞLER OLDU

TBMM ye yeni bir parti ile girebilmek için partinin 20 milletvekilinden oluşması gerekmektedir. Ali Babacan yeni parti için görüşmelere başladı ve en az 80 milletvekili ile anlaştığı söylenmektedir. Çoğunluk kısım AKP milletvekili olan bu grubun büyük bir sayıya ulaşacağı söyleniyor. Bu söylentiler nedeniyle Ali Babacan’a karşı karalama politikası izleneceği düşünülüyor. Yeni kurulacak olan partiye gelen milletvekilleri herhangi bir mevkii veya makam için gelmiyor. Gidişattan memnun olmayan milletvekilleri bu partinin çatısı altında buluşuyor.

ALİ BABACAN BU SÜREÇE NASIL GELDİ?

Ali Babacan bu sürece nasıl geldi sorusu yerine AKP bu sürece nasıl geldi sorusunu sormak gerekir. Yıkılmaz bir iktidar gibi ilerleyen AKP son yıllarda çok fazla eleştirilmeye başlandı.

AKP Milletvekilleri bile kendi partisini eleştirir hale geldi. Özellikle ekonomide yaşananlar çok fazla eleştirilmeye başlandı. Bunun nedeni olarak Berat Albayrak gösterildi. Ekonomi Bakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın görevden alınması istenmektedir. AKP tarafından bile istenmeyen Berat Albayrak’ın görevden alınıp alınmayacağı merak ediliyor.

AK PARTİ İSTANBUL İL TEŞKİLATINDA NELER KONUŞULDU? YENİ PARTİ HAKKINDA DÜŞÜNCELER NE OLDU?

Ak parti İstanbul İl Teşkilatı açıklama yaptı. Açıklamasında şunlar söylendi:

‘’İl İlçe Gençlik ya da kadın teşkilatları neredeyse yok oldu. Resmi olarak varlar. Her makamda birileri var ama bu teşkilatlarda gerçek anlamda çalışan hiç kimse yok. İl ve ilçe teşkilatlarında Hemen hemen herkes eş ve akrabalarını oraya yerleştirmiş durumda. Gençlik ve kadın kollarında yine hep birilerinin akrabaları var teşkilatlarda bulunan isimlerin hemen hemen birçoğu Parti'yi sevdiği için ya da dava için orada falan orda değiller. Belki kadrolu iş verirler, yardım kuruluşlarından yardım imkânı verirler gibi sebeplerle oradalar. Dolayısıyla mahallelerde halk ile iletişime geçen, onların sıkıntılarını dinleyen kimse yok. Bu yeni de değil, uzun yıllardır böyle… Teşkilattakiler, Mahalle mahalle çalışacakları yerde sadece sosyal medya hesaplarından çalışıyorlar. Sokakta vatandaşa ulaşamayan parti kim olursa olsun her zaman kaybeder. İşte biz bu yüzden kaybettik.’’

Teşkilatların artık eskisi gibi çalışmadığı ve iflas ettiği yönünde açıklamalar da geldi. Sadece İstanbul değil diğer illerde de artık çalışmaların olmadığı ve düzeltilmezse kaybedileceği söylendi.

ALİ BABACAN YENİ PARTİYİ NE ZAMAN KURUYOR?

Cumhurbaşkanı ile baş başa görüşen Ali Babacan yeni parti kuracağını kamuoyuna duyurdu. Görüşmenin olumsuz geçmesi Babacan’ı etkilemedi. Milletvekillerinden aldığı destekle sonbahar veya kış aylarında yeni partinin açılabileceğini söyledi. Erken seçimin bu yüzden olabileceği de dedikodular arasında. Yeni parti seçime girmesin diye erken seçime gidileceği konuşuluyor. Bu yüzden sonbahar veya kış aylarını beklemeyip yaz sonu gibi yeni partiyi kurabilir. Henüz kamuoyuna duyurulmamış olsa da büyük ihtimal erken seçim kararı AKP tarafından alınmış. Hem muhalefeti hazırlıksız yakalamak hem de Ali Babacan’ın yeni partisini seçimlere katmamak hedefler arasında yer alıyor.

Ali Babacan bu durumu göz önünde bulundurarak parti kurma işlemlerini hızlandırmayı planlıyor.

YENİ PARTİNİN İSMİ NE?

Ali Babacan’ın kuracağı partinin ismi henüz netleşmedi. Huzur partisi ismi söylentiler arasında fakat henüz karar verilmiş bir isim yok. Ali Babacan, Türkiye’nin sıkıntı çektiği konulardan oluşan bir isim düşündüğünü belirtti. Şu an kumaylar ile birlikte tartışılan iki isim yer alıyor. Biri özgürlük partisi diğeri hukuk partisi. İsmin çarpıcı ve anlamlı olması isteniyor. Bu yüzden net bir isim yok. İsimler değerlendirilip tartışılıyor.

ERKEN SEÇİME GİDİLECEK Mİ? AKP NİN STRATEJİSİ NE?

Yeni partinin kurulmasını istemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda neler yapacak merak ediliyor. Erken seçime gidileceği konusu gündemde. Ali Babacan’ın yeni partisini seçimlere sokmamak için erken seçim yapılacağı konuşuluyor. Mecliste garip bir hareketliliğin olduğu söylentiler arasında. Yeni partinin yanı sıra AKP- MHP ilişkisi de gündeme getirildi. Artık cumhur ittifakının olmayacağı da dedikodular arasında. Yeni bir açılımın söz konusu olacağı ve MHP ile olan ilişkinin bitirileceği söyleniyor. AKP bu kaybedişlerinin suçlusu olarak MHP yi görüyor ve ilişkiyi bitirmek istiyor. Seçimi nasıl kazanacaklarını tartışan AKP kurultayı ülke ekonomisini veya ülkede yaşanan olayları tartışmıyor. Planları ülke için değil kendilerinin iktidarda kalmalarını sağlamak için. Bu yüzden değişik sistemlere yönelmiş durumdalar. Cumhurbaşkanı nın bir partiye bağlı olarak hareket etmesi de eleştirilen konular arasında yer alıyor. AKP milletvekilleri tarafından da eleştirilen bu konu hakkında bir ilerleme kaydedilmiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beğenmeyenleri, eleştirenleri dinlemiyor. Bu yüzden de milletvekillerinin bir kısmının Ali Babacan’ın yeni partisine katıldığı söyleniyor.

.ALİ BABACAN’IN PLANI NE?

Ali Babacan, erken seçimin olacağını ve seçimden önce kendisine soruşturma açılacağını tahmin ediyor. Buna göre hareket eden Babacan, hızlı adımlarla ilerlemeye çalışıyor. Yeni partisinde idealist kişiler isteyen Babacan, daha önce siyasetle uğraşmayanları da bu partiye davet ediyor. Eski Ekonomi Bakanı olan Ali Babacan ekibin bir kısmının ekonomist olmasını istiyor. Ekonomi Bakanı iken Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık tartışan Ali Babacan, yapılan saraya ve israfa karşı çıkmış yerine geçenleri yetersiz bulmuştur. Yapılan bazı usulsüzlükler nedeniyle Ali Babacan işini bırakmış ve bir süre bu işlerden uzak durmuştur. Fakat son yıllarda yaşanan ekonomik kriz sonrası dayanamamış yanlışları göstermek ve doğru adımlar atmak için yeni bir parti kurmaya karar vermiştir. Ali Babacan bu işe bir dur demek için yeni parti kurma işlemlerini hızlandırmaya başlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 15:03

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sehmus
Sehmus - 12 ay Önce

Erdoğan sayesinde halk sizleri tanıdı sizleri makam mevki sahibi yaptı


Popüler Haberler